Fáze menstruačního cyklu aneb každý měsíc jako na houpačce

Když se řekne fáze menstruačního cyklu, většina z nás si představí pár dní v měsíci, kdy se žena nemusí cítit zcela komfortně a její tělo se zbavuje nepotřebné děložní sliznice. Do menstruačního cyklu ale nepatří jen samotná menstruace, je jen jednou z jeho částí. Běžný cyklus trvá v průměru u žen 28 dní a má celkem čtyři fáze.

První fáze – menstruační

Cyklus začíná již výše zmíněnou menstruací, tedy krvácením, které může trvat mezi 3–7 dny. Menstruace nastává, když nedošlo k oplodnění a zahnízdění vajíčka. Ženy mohou zažívat křeče v břiše, což je způsobeno kontrakcí dělohy a břišních svalů pro vyloučení tekutiny. V první fázi cyklu se ženy cítí unavené, touží po odpočinku a klidném spánku, uzavírají se do sebe a mají menší potřebu komunikovat. Mohou být podrážděné a muži často ve vtipu říkají, že je lepší se takovým ženám vyhýbat.

Druhá fáze – folikulární

Folikulární fáze začíná stejně jako menstruační první den cyklu, ale trvá až přibližně do 14. dne. Hypofýza vylučuje hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících. Během folikulární fáze se uvolňuje větší množství estrogenu a díky tomu ženy překypují velkou energií a optimismem, rády se pouští do všeho nového, vyhledávají komunikaci s muži a jsou společenské. Většinou se také cítí celkově fyzicky dobře, je to ideální období kdy sportovat a pouštět se do náročnějších fyzických výkonů.

Třetí fáze – ovulační

Je to fáze nejkratší, často trvá jen jeden den. V ovulační fázi hypofýza vylučuje hormon, který způsobuje uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu, který vajíčko dále posílá do dělohy. V této době je žena nejplodnější a pokud dojde k pohlavnímu styku, je nejvyšší pravděpodobnost početí. Pokud k oplodnění nedojde do 12 hodin od uvolnění, vajíčko začíná odumírat. Některé ženy během této doby zažívají jistý diskomfort, ale ne vždy. Mohou být naopak vstřícnější k fyzickému kontaktu.

Čtvrtá fáze – luteální

Nastává, když v nutném čase nedojde k oplodnění uvolněného vajíčka. Folikul se přeměňuje ve žluté tělísko, jež produkuje velké množství progesteronu. Následně žluté tělísko zaniká a také prudce klesne hladina progesteronu. Je jasné, že děložní sliznice nebude potřeba a tělo se pomalu připravuje na menstruaci. V této fázi ženy často zažívají premenstruační syndrom, který má mnoho projevů a ženě často dost zásadně komplikuje život. Typické jsou bolesti hlavy, únava, smutek, přecitlivělost, náladovost a další potíže. PMS trpí nejvíce ženy, které jsou v plodném věku a dosud nerodily, nebo ženy, jež měly v mládí jedno dítě a ve středním věku si netroufnou na další. Těch je však podstatně méně. Na potíže spojené s PMS a bolesti při menstruaci se tradičně doporučovaly bylinky. Prospěšný je například kontryhel obecný. Uvolnit křeče při menstruaci pomáhá také čaj z mochny husí, meduňky, majoránky či oregana.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]