Důvody proč doma začít recyklovat a jak to nejefektivněji dělat

Recyklace představuje opětovné používání věcí, které již dosloužily, zkrátka když tyto věci nepřijdou nazmar, ale ještě se praktickým způsobem využijí. Patří zde i třídění odpadu, protože tento krok pomůže šetřit energii vynaloženou na výrobu zcela nového výrobku. Samozřejmě se tím také snižuje množství materiálu, který by jinak končil na skládce. Recyklace pomáhá chránit životní prostředí a šetří neobnovitelné přírodní zdroje.

Jakmile budete znát výhody třídění odpadu a princip, jak snadné to ve skutečnosti je, budete to již dělat automaticky. Recyklace je důležitým faktorem při ochraně přírodních zdrojů a výrazně přispívá ke zlepšení životního prostředí. Níže uvádíme několik užitečných rad o recyklaci v domácnosti a kolem ní.

Jak a proč recyklovat …

  • Domácí recyklace může být snadná, když víte jak. Pečlivým přemýšlením o tom, jaké výrobky kupujete v supermarketu a jak je recyklovat, je prvním krokem k efektivní recyklaci.

  • Najděte způsoby recyklace různých materiálů. Mnoho materiálů lze recyklovat, jako je například: papír, plast, kov a sklo. Recyklovat lze také další předměty, jako je nábytek, elektronická zařízení, stavební materiál a vozidla. Co třeba vyrobit si křesla či sedačku na zahradu ze sedaček z vysloužilého auta. Už jste někdy slyšeli o tzv. car furniture? Z vysloužilého auta lze vyrobit i zajímavé bytové vybavení. Stavební materiál z bouračky lze použít k výrobě kreativních zahradních dekorací i praktických věcí. A starý nábytek lze opravit, zkrášlit a opětovně použít.

  • Nakupujte produkty, které lze recyklovat. Při nakupování v supermarketu kupujte výrobky, které lze snadno recyklovat, například skleněné nádoby a plechovky.

  • Nakupujte výrobky, které byly vyrobeny z recyklovaného materiálu. Zda je produkt šetrný k životnímu prostředí, zjistíte na etiketě obalu.

  • Vyhněte se nákupu nebezpečného materiálu. Je obtížné recyklovat výrobky, které obsahují nebezpečný odpad. Pokuste se najít bezpečnější alternativy k čisticím prostředkům pro domácnost a nakupujte netoxické výrobky, kdykoli je to možné.

  • Používejte doma kontejnery určené k třídění odpadů: sklo, plast, papír, zbytky jídel. Zjistěte si více o kompostování. Recyklací zahradních produktů a výsadbou stromů můžete pomoci zlepšit životní prostředí v zahradě. Kompostování je proces, při kterém se odpad rozkládá na kompost, který pak může být použit ve vaší zahradě. Je to vynikající způsob, jak recyklovat zahradní a kuchyňský odpad, jako jsou zbytky rostlin a zbytky potravin.

  • Zjistěte si více o drtičce odpadků, která se většinou instaluje pod kuchyňský dřez. Snížíte tím množství odpadků ale i toxických výparů ze zahnívajících zbytků.

Fotografie: Pixabay