Důsledky neodstraňování zubního plaku pravidelným čištěním zubů mohou být vážnější, než si většina lidí myslí

Fotografie: Freepik

Zuby jsou jednou z prvních věcí, které si na nás při rozhovoru druhý člověk všimne. Dokreslují nejen náš úsměv, ale také celkový zdravotní stav a přístup k hygieně.

Úsměv je ozdobou nejen žen, ale každého člověka. Pokud naše zuby působí nevzhledně, velmi často si toho druhý člověk rychle všimne. Nedostatečná hygiena ale může vést nejen k estetickým problémům, může způsobit i zdravotní komplikace. Na našich zubech se usazuje zubní plak. Ten musí být pravidelně odstraňován. Pokud mu nevěnujeme dostatečnou pozornost, může po čase být důvodem vzniku zubního kamene, zubního kazu, ale i paradentózy.

Cesta od plaku k paradentóze

Zubní plak je vrstva nečistot a bakterií, která se usazuje na našich zubech. Pokud ji mechanicky a pravidelně neodstraňujeme zubním kartáčkem, dochází k její mineralizaci a na našich zubech se začne objevovat zubní kámen. Ten lze odstranit pouze v zubní ordinaci pomocí metody pískování nebo ultrazvuku. K přeměně plaku na kámen dochází během dvou dnů, pokud si tedy pravidelně nečistíme zuby, vyskytne se u nás nejen nepříjemný zápach z úst, ale i tato zdravotní komplikace, která má ještě další následky.

Fotografie: Pexels

Nejčastěji jsou tímto problémem zasaženy mezizubní prostory. K usazování plaku na našich zubech přispívá častá konzumace kávy, alkoholu a kouření. Problém s nedostatečnou hygienou často nastává v případě, že jsme majiteli zubních protéz nebo například rovnátek.

Tvorba zubního plaku se netýká jen dospělých, může k ní docházet i u malých dětí, proto je potřeba je dostatečně včas a důkladně poučit o zubní hygieně. Zubní kámen totiž následně podporuje tvorbu kazu, ale i nepříjemného zánětu dásní.

Vzniknou problémy s konzumací nápojů

Bakterie, které se v zubním plaku množí, postupně napadají zubní sklovinu a dojde ke vzniku zubního kazu. Ten doprovází přecitlivělost a bolest poškozeného zubu. Zde už se nedá preventivně nic dělat a musí ven buď kaz nebo dokonce celý zub.

Pokud budeme takto postižený zub přehlížet, může dojít k postupnému šíření bakterií do celého tělo a následně k napadení i jiných orgánů, například srdce. Zubní kámen může také způsobit odstup dásní a odhalení krčků zubu. Ty jsou velmi citlivé, hlavně na teplé a studené nápoje.

Fotografie: Pexels

Odstup dásní je prvním krokem k tomu, aby se v nich vytvořil zánět. Prvním příznakem tohoto onemocnění je nejčastěji jejich krvácení. To poznáme podle toho, že během čištění zubů začneme plivat krev. Dásně budou také více červené, oteklé a citlivé na dotek. Nakonec pro nás bude problém konzumovat jídlo, protože žvýkání bude velmi bolestivé. Postupem času to vede nejen ke vzniku nepříjemného zápachu u úst, ale také k výskytu abscesů, vzniku paradentózy a v neléčeném případě také k vypadávání zubů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]