Důležité věci, které je dobré udělat, pokud chcete docílit rychlejšího usínání a kvalitnějšího spánku

Fotografie: Freepik

Hektická doba, ale také přehršel elektronických zařízení a umělé osvětlení. To jsou podle odborníků nejčastější příčiny, proč mívají lidé ve vyspělých zemích potíže se spánkem.

Výzkumy dokazují, že pokud se člověk dokáže vzdát všech moderních výdobytků a vyrazí do přírody, nebo alespoň na chatu či chalupu bez elektřiny, a tedy i mobilu, televize či internetu, během několika dní se dokáže vrátit do „přirozeného“ spánkového rytmu, který je ovlivňován jen východem a západem slunce, případně fázemi měsíce.

Bez takového návratu ke kořenům jsme však otroci vlastních vynálezů, když dojde na kvalitu spánku. Naše tělo se totiž ještě nestihlo přizpůsobit skutečnosti, že si umíme vyrobit den i uprostřed noci – na takovou evolučně podmíněnou adaptaci si ještě budeme muset několik desítek, ne-li rovnou stovek generací počkat. Přesto existují metody, jak kvalitu spánku zlepšit. A jak snáze usínat.

Fotografie: Freepik

Udělejte si noc

Je pochopitelné, že dodržování denního rytmu podle slunce není úplně vhodné. Málokterá profese dnes vyžaduje, aby lidé vstávali v létě ve čtyři a v zimě v devět. Denní a noční rytmus si však můžete nastavit sami. Naučte se, že v určitou hodinu prostě pokaždé zhasínáte a jdete spát. Asi hodinu předtím byste měli vypnout televizi i počítač a odložit mobil – světlo z displejů je totiž ještě horší než umělé světlo žárovek.

Poslední hodinu před spaním se na spánek samotný připravujte. Můžete si číst, poslouchat relaxační hudbu, meditovat nebo povídat se svými blízkými. Neměli byste jíst ani pít alkohol. Pokud jde o nápoje, můžete zkusit bylinkové čaje na usnutí nebo šálek horkého mléka.

Naopak na klasické čaje zapomeňte, obsahují thein, který má stejně povzbuzující účinky jako kofein. Než vlezete do postele, ložnici si pořádně vyvětrejte. A nezapomeňte na zatemnění – pokud vám za okny svítí lampa veřejného osvětlení, stáhněte si závěsy nebo žaluzie.

Fotografie: Freepik

Přes den se zdravě unavte

Pro kvalitní spánek je důležité také zdravé cvičení. A ve správný čas. Cvičit byste měli dopoledne, nebo nejpozději kolem šesté hodiny odpolední. Cvičit hned po ránu není vhodné, ale po probuzení můžete zkusit nějakou lehčí protahovací rozcvičku.

Ještě před snídaní si můžete dopřát studenou sprchu, nebo třeba kratší několikakilometrový běh. Hlavní cvičení dne pak nemusí být dlouhé, stačí půl hodiny až hodina. Důležité je, abyste se při něm příjemně unavili.

Zdroj: Thehealthy

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]