Syndrom dráždivého tračníku má své přírodní přemožitele. Poradí si s ním i vláknina a vápník

Fotografie: Depositphotos

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemný problém, který může negativně ovlivnit váš život. S příznaky si poradí tyto domácí prostředky.

Syndrom dráždivého tračníku je velmi nepříjemný problém, který způsobuje řadu příznaků, jako je bolest břicha, zácpa a průjem. Pokud se s ním potýkáte i vy, nemusíte však nutně užívat léky nebo jiné prostředky plné chemie. Mnohem lépe si s onemocněním poradí tyto domácí prostředky, jež působí zcela přirozeně a nemají žádné vedlejší účinky. Obzvláště účinně se dle lékaře Youssefa (Joe) Solimana osvědčilo snížení stresu a změna jídelníčku.

Pokuste se snížit stres

Ačkoli to může být náročné, pokud vás trápí syndrom dráždivého tračníku, měli byste se podle doktora Solimana nejprve pokusit dostat pod kontrolu každodenní stres. Právě ten totiž přispívá k rozvoji příznaků, a může je dokonce zhoršovat, pokud se již objevily. Velmi dobře vám dokáží v takovém případě pomoci například dýchací techniky, meditace a jógová cvičení. Rovněž můžete začít chodit na procházky, čímž vyčistíte mysl a podpoříte svůj trávicí trakt.

Jezte více vlákniny

Vláknina je důležitá živina, která hraje nezanedbatelnou roli při trávení potravin a její zvýšený příjem má pozitivní přínos pro celé zdraví těla. Pokud vás tedy trápí příznaky, jako je průjem, zácpa nebo nadýmání, zkuste zvýšit příjem této živiny – nebo se ještě lépe ujistěte u lékaře, jaké množství denně je pro vás nejvhodnější. Mezi nejosvědčenější zdroje vlákniny patří podle webu Healthline zejména fazole, ovoce a zelenina, oves a ořechy či semínka.

Úpravou jídelníčku proti zácpě. Ovoce i zelenina se osvědčí jako účinný pomocník

Vyhněte se mléčným výrobkům

Mléčné výrobky mohou být pro lidské tělo těžko stravitelné, a proto vám může váš lékař dle Healthline doporučit, abyste se jim při syndromu dráždivého tračníku vyhýbali. Dejte si však pozor, abyste nezanedbali dostatečný příjem vápníku. Naštěstí lze vápník získat i z nemléčných zdrojů, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli. Vyhýbat byste se pak měli také silně kořeněným pokrmům a potravinám, jako je česnek, zelí, káva a alkohol.

bolest břicho
Fotografie: Freepik

S příznaky syndromu dráždivého tračníku vám dokáže poměrně účinně pomoci vhodná pravidelná fyzická aktivita, což doporučuje i fyzioterapeut Gregory Minnis. Není samozřejmě vhodné chodit každý den do posilovny nebo běhat maratony, stačí si spíše alespoň pětkrát do týdne vyjít na procházku do přírody, zaplavat si v bazénu nebo si vyjet na kole. Zapomínat byste neměli ani na dostatečný příjem vody, který je pro lidské tělo obecně nezbytný a pomáhá regenerovat organismus.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]