Paty jako pokožka novorozence. Popraskaných chodidel se lze zbavit pomocí domácích fíglů pro hebké nohy

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete příznaky suchých nohou a popraskaných pat řešit sami doma, než navštívíte odborného lékaře, můžete vyzkoušet několik věcí.

Už jste si někdy dopřáli pedikúru? Kůže na chodidlech může být naprosto krásná a hebká „jako dětská prdelka“, ale o den později je drsnější než smirkový papír. Máte pocit, že kůže na chodidlech je nejdrsnější kůží na vašem těle, nebo máte neustále popraskané paty? Pokud ano, nejste sami. Existuje mnoho způsobů, jak drsnou kůži a popraskané paty zklidnit, říká doktorka Debra Sullivan.

Co způsobuje popraskané paty a suché nohy?

Suché nohy nemusí mít žádnou známou příčinu. Někteří lidé mají přirozeně suchou kůži a nohy. Nohy mohou být suché také v případě, že jsou neustále vystaveny extrémně chladnému nebo horkému počasí, nebo proto, že se rozhodnete chodit po venkovních plochách vždy naboso nebo v sandálech. Jindy se jedná o zdravotní příčiny, které byste měli blíže prozkoumat.

Balzám nebo hutný hydratační krém

První linií léčby popraskaných pat je použití balzámu na paty. Tyto balzámy obsahují složky, které hydratují, změkčují a odlupují odumřelou kůži. Některé balzámy na paty mohou způsobit drobné štípání nebo podráždění. To je normální. Pokud vás ovšem balzám nadále obtěžuje nebo způsobuje závažné reakce, poraďte se se svým lékařem. Závažné případy popraskaných pat mohou vyžadovat použití balzámu nebo steroidního krému na předpis, který pomůže zmírnit zánět a svědění.

Peeling

Pro péči o popraskané paty se doporučuje namáčení a hydratace nohou. To se dá provést tím, že si nohy na 20 minut namočíte do vlažné mýdlové vody a poté použijete pemzu na odstranění ztvrdlé kůže. Nohy jemně osušte a naneste hydratační krém či vazelínu. Můžete také zvolit použití hydratačních návleků na paty, které mají podobný účinek jako máčení. Důležité je vyhnout se drhnutí suchých nohou.

Tekutý obvaz

Na praskliny můžete také aplikovat tekutý obvaz, který ránu utěsní a zabrání infekci nebo dalšímu praskání. Tento výrobek se dodává ve formě spreje a je dobrou volbou pro ošetření hlubokých prasklin na patách, jež mohou krvácet. Tekutý obvaz naneste na čistou a suchou pokožku. Jak se trhlina hojí, povlak se vytlačuje na povrch kůže.

Med

Med může fungovat jako přírodní lék na popraskané paty. Má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Med může pomoci hojit a čistit rány a hydratovat pokožku. Můžete ho použít jako peeling na nohy po jejich namočení nebo jako masku na nohy na noc.

Kokosový olej

Kokosový olej se často doporučuje při suché pokožce, ekzémech a lupénce. Může pomoci vaší pokožce udržet vlhkost. Dobrou volbou může být i použití kokosového oleje po namočení nohou. Protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti kokosového oleje mohou mít příznivý vliv na vaše popraskané paty, pokud jsou náchylné ke krvácení nebo infekcím.

kokos olej
Fotografie: Pexels

Ovesná koupel

Ovesná koupel na paty může být užitečná pro hydrataci a zmírnění jejich popraskání. K přípravě ovesné koupele na paty budete potřebovat 2 šálky ovsa, teplou vodu a měkký ručník. Namočte si nohy do této uklidňující směsi a relaxujte. Asi po 20 minutách nohy vyjměte a čistým ručníkem chodidla a kotníky pečlivě osušte. Poté nohy natřete hydratačním krémem, kakaovým máslem nebo olivovým olejem, abyste v nich zajistili vlhkost.

Epsomská sůl

Chodidla a paty můžete také zkusit zklidnit koupelí s epsomskou solí. Tu můžete zakoupit v každé drogerii. Jestliže budete postupovat podle pokynů na obalu, budete na té správné cestě ke zcela přírodní uklidňující koupeli nohou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]