Detoxikační čaje mohou nadělat více škody než užitku. Seznamte se s jejich hlavními negativy

Určitě už jste někdy slyšeli o zázraku, kterým mají být detoxikační čaje. Ty často slibují skvělé výsledky nejen v rámci očisty těla, ale také s ohledem na redukci vaší hmotnosti. Tyto produkty jsou nezřídka kdy propagovány hvězdami na Instagramu nebo jiných sociálních sítích. Jenže mohou tyto přípravky skutečně fungovat? Nejde jen o chytrou reklamu, která má z lidí vytáhnout peníze?

Detoxikační čaje

Detoxikační čaje nejsou jen tak obyčejné čaje. Dle předpisů jsou považovány za doplňky stravy, a to proto, že slibují účinky jako je:

  • Snížení plynatosti
  • Podpora metabolismu
  • Udržování zdravého imunitního systému
  • Podpora energie organismu
  • Detoxikace
  • Hubnutí

K tomu, aby bylo možné podobných výsledků dosáhnout, obsahují čaje různé látky. Často jsou to neškodné bylinky, ale neplatí to vždy. Ne všechny látky jsou zcela v pořádku. Mnoho z nich funguje jako tzv. laxativa, což znamená, že mají projímavý účinek. Ve skutečnosti tedy nehubnete, ale pouze rychleji ztrácíte vodu a další výživné látky. A to s sebou logicky nese mnohé vážné následky.

Následky laxativ

Je tedy naprosto jasné, že žádný detoxikační čaj není schopen zcela naplnit to, co slibuje. Ano, detoxikační čaje podporují trávení, usnadňují vyprazdňování a v některých případech skutečně mohou přispívat k očistě organismu. Ale trvalé výsledky vám rozhodně nepřinesou. Následkem nadužívání detoxikačních čajů může dojít ke ztrátám důležitých elektrolytů a hlavně vody. To se pak projeví mnoha různými signály.

  • Křeče ve svalech
  • Únava
  • Suchá pleť
  • Bolesti hlavy a další

S detoxikačními čaji raději opatrně

Detoxikační čaje jsou tedy velmi nebezpečným nástrojem, který by rozhodně neměl být nadužíván. V krátkém časovém horizontu je možné detoxikační čaje využít ke zrychlení metabolismu, ale rozhodně byste od nich neměli očekávat to, že vám pomohou zhubnout. Navíc je potřeba si uvědomit také to, že běžný zdravý člověk žádnou detoxikaci vlastně nepotřebuje. Jestliže má fungující střeva, játra i ledviny, pak tělo detoxikuje zcela přirozeně a samo. Pokud chcete zvýšit šance na zhubnutí, je daleko lepší dopřávat si například zelený čaj. Bylo zjištěno, že vypití čtyř šálků zeleného čaje denně dokáže skutečně mírně pozvednout rychlost metabolismu. Opět je nutné podotknout, že to k samotnému hubnutí nestačí, ale může to trochu pomoci. Rozhodně daleko lépe než drahé detoxikační čaje.

Nenechte se tedy zlákat vábivou reklamou. Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří detoxikační čaje propagují, za to mají dobře zaplaceno. A jejich skvělá postava je daleko častěji výsledkem sehraného týmu trenérů, kuchařů, lékařů, terapeutů a dalších lidí, kteří slavným hvězdám dennodenně radí, co dělat, aby si udržely skvělou formu. Ne zřídkakdy pak také zasáhnou plastické operace.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]