Dávejte si dobrý pozor na příznaky, které značí rakovinu tlustého střeva

Fotografie: Depositphotos

Rakovina tlustého střeva nejdříve nebolí, ale může se projevovat různými příznaky. Pokud se objeví i u vás, nepodceňujte je a vyhledejte odbornou pomoc, říká lékařka Yamini Ranchod.

Tento typ rakoviny je jedním z nejčastějších na světě a odborně se nazývá kolorektální karcinom. Na tuto nemoc umírá mnoho lidí a její včasná diagnostika je velice důležitá. Lidé by také měli chodit pravidelně na vyšetření konečníku a střev, aby se zjistilo, zda nemají jiné potíže, které vedou ke vzniku rakoviny. Ta nejčastěji vzniká z polypů nebo z jiného onemocnění střev. Existují určité příznaky, které byste neměli ignorovat, a raději byste o nich měli říct svému lékaři.

Máte krev ve stolici

Jedním z příznaků kolorektálního karcinomu je krev ve stolici nebo krvácení z konečníku. Jestliže u vás nastane tato situace, informujte o ní svého lékaře. Může se jednat pouze o malou trhlinku, ale také o něco závažnějšího. Lékař se pokusí zjistit, co je příčinou krvácení, protože existuje mnoho důvodů, proč byste mohli krvácet. Světle červená krev může být příznakem hemoroidů. Tmavá až černá krev pochází spíše ze střev nebo z žaludku.

Fotografie: Pixabay

Objevíte malou bulku

Jestliže si v oblasti konečníku všimnete i malé bulky, začněte ji řešit. Může se jednat o hemoroid nebo jiný problém, který je závažnější. Můžete najít i bolestivou bulku nebo ránu. Pokud dlouhodobě pociťujete bolest v oblasti konečníku, vydejte se na kontrolu k lékaři. Problémy s konečníkem má mnoho lidí, opravdu se nemusíte stydět, protože nebudete prvním ani posledním pacientem.

Jste často unavení

Člověk se zdravým životním stylem a dostatkem spánku by neměl být příliš často unavený. Nevysvětlitelná únava může být příznakem onemocnění, které o sobě jinak nedává vědět jinými příznaky. Rakovina střev může vést k nedostatku železa v těle. Tento nedostatek může způsobit anémii, kdy máte v těle málo červených krvinek. Lze pozorovat i bledou pleť.

Všímáte si změň ve stolici

Většina lidí má stejné střevní návyky. Na toaletu lidé chodí nejčastěji ráno po probuzení. Pokud se u vás tyto návyky změní bez jakéhokoliv důvodu, zbystřete. Když tyto změny trvají déle než tři týdny a nevrátí se vše do původního stavu, poraďte se s vaším praktickým lékařem. Změny se většinou týkají měkčí stolice nebo častějšího vyprazdňování. Zároveň se mohou objevit i pocity nedokonalého vyprázdnění.

Ztrácíte hmotnost

Pro mnoho lidí je toto velmi často dobrá zpráva. Špatná zpráva to je, když je váš úbytek na váze nevysvětlitelný. Může totiž značit problém v těle. Jedná se o velice častý příznak rakoviny střev. Jestliže budete ztrácet na váze dlouhodobě, navštivte raději lékaře. Nádor může produkovat chemikálie, které zrychlují metabolismus. To má za následek právě rychlé hubnutí.

Máte průjem, zácpu nebo zvracíte

Jestliže se ve vašich střevech objeví nádor, může způsobit průjem, zácpu nebo nevolnost. Nádor v konečníku zapříčiní, že stolice se nemůže dostat ven normálně a musí se protlačit okolo nádoru. Pokud se jí podaří dostat ven, bude velmi tenká.

Fotografie: Freepik

Rakovina dokáže i zablokovat průchodnost střev a lidé pak trpí zácpou. To znamená, že střevem nedokáže nic projít ven. Může nastat i situace, že do tlustého střeva přestane proudit krev. Následkem jsou velice silné a bolestivé křeče. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře, jelikož hrozí protržení střevní stěny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]