Zkušená doktorka prozradila, co lidé prožívají těsně před smrtí. Je to úplně jinak, než si myslíte

pacient
Fotografie: Freepik

Existují četná svědectví lidí, kteří prošli klinickou smrtí a vrátili se zpět, stejně jako zkušenosti zdravotníků pečujících o umírající.

Smrt je neoddělitelnou součástí života, avšak její tajemství nadále vzbuzuje zvědavost a respekt. Lékaři, zdravotní sestry i rodinní příslušníci si často všímají neobvyklých projevů a signálů, které lidé zažívají v posledních týdnech, dnech a hodinách svého života. Co se děje v lidské mysli před smrtí? Jsou zážitky umírajících pouhým důsledkem biologických procesů, nebo se dotýkají něčeho hlubšího?

Hranice mezi realitou a neznámem

Předsmrtné vize jsou fenoménem, který je zaznamenáván všude na světě. Umírající lidé často uvádějí, že vidí zesnulé blízké, mluví s nimi nebo prožívají pocit klidu a smíření. Tyto vize (či chcete-li halucinace) se obvykle objevují několik dní až týdnů před smrtí a mohou působit jako příprava na odchod, informoval Healthline.

Většina lidí začne před smrtí vidět nebo mluvit se svými zesnulými příbuznými, přáteli a dokonce i se svými bývalými domácími mazlíčky. Obvykle k těmto událostem dochází měsíc před smrtí,“ upozorňuje zdravotní sestra Julia McFaddenová, jak uvedl web Webniusy.

pacient

Nejzřetelnější příznaky před smrtí: Prozradí ji například i tento zápach

Přestože lékařská věda nenabízí jednoznačné vysvětlení tohoto jevu, v mnoha hospicech je natolik častý, že jsou rodiny pacientů předem informovány, aby se na něj mohly připravit.

Fotografie: Freepik

Z pohledu zdravotní sestry

Ti, kteří pracují v paliativní péči, jsou svědky předsmrtných vizí pravidelně. Jedna zdravotní sestra popisuje: „Pamatuji si pacienta, který začal mluvit s manželkou, která zemřela před dvaceti lety. Usmíval se, mluvil s ní, jako by stála u jeho lůžka. O několik hodin později klidně zesnul.“

Podobné příběhy zaznívají i od rodin umírajících: „Když moje nejstarší dcera umírala na rakovinu, řekla, že viděla svého zesnulého otce. Prohlásila, že si ji přišel vzít do nebe. Ještě téhož dne zemřela,“ svědčí jedna z diskutujících na sociálních sítích.

Další sdílí podobnou zkušenost: „Když umírala moje matka, řekla: ‚Přicházím, Bobe. Tolik jsi mi chyběl.‘ Měla na mysli svého manžela, který zemřel o pět let dříve. Zemřela šťastně, důstojně.“

vyšetření pacienta
Fotografie: Freepik

Umírání má své signály

Říká se, že blížící se smrt je možné vycítit. Kromě klasických příznaků, jako je slabost, ztráta chuti k jídlu nebo změny v dýchání, existuje i jeden velmi specifický znak – zvláštní zápach. Zdravotníci, kteří mají dlouholeté zkušenosti s paliativní péčí, často zmiňují, že umírající pacienti vydávají specifickou vůni. Přirovnává ji k zápachu prošlého kuřecího masa, které se dlouho válelo v lednici.

Další příznaky blížící se smrti

Vedle zápachu se u umírajících lidí mohou objevovat i další charakteristické příznaky. Mezi nejčastější patří změny vzhledu, změny barvy kůže, slabost a únava. Také dýchání se může stát mělkým, nepravidelným nebo se objevují pauzy mezi nádechy. Ztráta chuti k jídlu a tekutinám a změny v chování také mohou signalizovat konec, jak dále uvádí Healthline.

Ať už jsou to vize blízkých, pocity smíření nebo silné mozkové procesy, poslední chvíle života jsou individuální a jedinečné pro každého. Klíčové je, abychom se na tento okamžik dívali s respektem a snažili se zajistit důstojný odchod těm, kteří ho potřebují. Na ZdravémStravování jsme psali také o ženě, která ve fázi klinické smrti porodila.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]