Na otěhotnění nestačí. Líbáním se však mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako například herpes

Fotografie: Depositphotos

Líbání je považováno za neškodné, ale i jeho prostřednictvím se lze nakazit některými pohlavně přenosnými chorobami. Dávejte si pozor především na 2 běžné viry.

Pouze některými pohlavně přenosnými chorobami se můžete nakazit i prostřednictvím líbání. Přestože líbání může být jednou z nejvíce vzrušujících součástí vztahu, je třeba se před ním mít stejně na pozoru jako před nechráněným pohlavním stykem. V tomto případě však neexistují žádné ochranné prostředky. Mezi běžně přenosné nemoci skrze líbání patří především 2 viry, říká doktorka Jill Seladi-Schulman.

Herpes simplex virus

Herpes simplex virus může mít dvě různé formy – HSV-1 a HSV-2. HSV-1, nazývaný také jako orální herpes, lze snadno přenést líbáním. Nejpozoruhodnějším příznakem je malý bílý nebo červený puchýř na ústech či na genitáliích. Během propuknutí může vytékat a krvácet. HSV-1 se může šířit sdílením slin nebo předmětů, které přišly do kontaktu s virem, i když je to poněkud vzácné. HSV-1 může také ovlivnit genitálie.

HSV-2 virus se také nazývá genitální herpes a šíří se častěji pohlavním kontaktem – orálním, genitálním nebo análním. Přesto je přenos z úst do úst stále možný. Příznaky HSV-2 jsou v zásadě stejné jako příznaky HSV-1. U obou typů pravděpodobně nezaznamenáte mnoho příznaků nebo komplikací, pokud nemáte oslabený imunitní systém. U aktivních infekcí může lékař doporučit antivirové léky.

Virová infekce cytomegalovirem

Cytomegalovirus (CMV) je virová infekce, která se může přenášet kontaktem se slinami obsahujícími virus. Můžete se také infikovat prostřednictvím následujících tekutin, které obsahují CMV:

  • moč
  • krev
  • sperma
  • mateřské mléko
líbání pusa polibek
Fotografie: Pixabay

Cytomegalovirus je považován za pohlavně přenosnou infekci.

Příznaky CMV zahrnují:

  • únavu
  • bolest krku
  • horečku
  • bolesti těla

CMV není léčitelná, ale někteří pacienti s CMV nemusí nikdy zaznamenat příznaky. Stejně jako u HSV může CMV rozvinout symptomy, pokud máte oslabený imunitní systém. Váš lékař může doporučit podobnou léčbu jako u HSV.

Čím se skrze líbání nelze nakazit?

Některými běžnými pohlavně přenosnými chorobami se prostřednictvím líbání nemůžete nakazit. Jsou to chlamydie, kapavka, hepatitida, zánětlivé onemocnění pánve, trichomoniáza nebo také všemi obávané HIV.

Zdroj: Healthline