Rakovina děložního čípku je strašákem žen. Gynekoložka upozornila na nečekané projevy

Fotografie: Depositphotos

Rakovina patří k těžkým nemocem s náročnou a zdlouhavou léčbou. Aby byla úspěšná, je třeba, aby se na nebezpečné onemocnění přišlo včas.

K nejčastějším úmrtím na rakovinu u žen patří vedle rakoviny prsu i rakovina děložního čípku. Pro její včasné odhalení je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky ke gynekologovi. Zanedbaná prevence má na svědomí spoustu komplikovaných případů s nejistým výsledkem. Jak se nemoc projevuje? Více prozradila gynekoložka Teresa Hagan Thomas.

Co je to rakovina děložního čípku

V případě rakoviny děložního čípku se rakovinné buňky začínají množit v oblasti děložního hrdla, respektive v nejnižší části dělohy, kterou je právě děložní čípek. Někdy se tento typ nemoci označuje i jako rakovina děložního hrdla. Vyskytuje se nejčastěji u žen ve věku mezi 35. a 45. rokem a mezi 60. a 65. rokem života. Průměrné přežití od stanovení diagnózy se pohybuje okolo 65 až 70 procent.

Fotografie: Depositphotos

Jak se rakovina děložního čípku projevuje

U žen v plodném období se rakovina děložního čípku může ohlásit krvácením z pochvy mezi dvěma menstruacemi, krvácením a bolestí během pohlavního styku, bolestí břicha i zvýšeným vaginálním výtokem se silným zápachem, jenž může obsahovat stopy krve. U žen v menopauze je také příznakem krvácení. Zároveň dochází k oslabení organismu. Při zjištění těchto symptomů je třeba navštívit ženského lékaře, který nařídí vyšetření a testování.

Proč rakovina děložního čípku vzniká

U rakoviny děložního čípku je na vině virus HPV neboli lidský papilomavirus, který je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí na světě. Virus je přitom možné mít v těle po mnoho let a nevědět o něm. I z tohoto důvodu jsou nutné pravidelné preventivní prohlídky u ženského lékaře. Rizikovými skupinami jsou promiskuitní ženy, rané sexuální vztahy, kouření i další pohlavně přenosné nemoci, jako jsou chlamydie, kapavka, syfilis či AIDS.

Jak se před rakovinou děložního čípku chránit

Ochranou před rakovinou děložního čípku je bezpečný sex s kondomem, menší počet sexuálních partnerů, pozdější zahájení pohlavního života a očkování proti HPV u mladých dívek, které v době podání vakcíny ještě neměly pohlavní styk.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]