Bezva recepty z tofu

Tofu je výtečná potravina s vysokým procentem bílkovin a naopak nízkým procentem tuků a sacharidů. Dále se v něm nacházejí vitamíny skupiny B a minerální látky: železo, hořčík, vápník.  Je velmi oblíbené u veganů a vegetariánů, v rukou šikovného kuchaře může nabýt pestré palety podob i chutí. Využít se dá jak do sladkých, tak slaných receptů, ačkoliv je v přírodní formě bez chuti, tak velmi snadno přijímá chuť dalších ingrediencí.

Tato dobrota rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Má blahodárný vliv na lidské zdraví. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje stav a chrání kardiovaskulární systém. Je vhodnou alternativou pro osoby, jež mají problém s mléčnými výrobky. Preventivně působí i proti některým druhům rakoviny. Příznivě působí i proti osteoporóze.

Příchuť ala tvaroh

Tofu vložíme do mixéru, přidáme šťávu z citronu a rozmixujeme dohladka. Tím vznikne chuťově nakyslý krém podobný tvarohu. Dále už si tento rádoby tvaroh dochutíme, dle libosti.

Banánový dezert

V mixéru rozmixujeme společně kostku tofu, šťávu z jednoho citronu, 2 banány – pokud by byl krém příliš hustý, přidáme trochu vody. Tento krém plníme do mističek, zdobíme ovocem a posypeme semínky nebo strouhanou hořkou čokoládou.

Čokoládový dezert

Máte-li rádi čokoládu, pak vložte tofu do mixéru, přidejte roztopenou hořkou čokoládu a přilijte trochu jakéhokoliv rostlinného mléka: mandlové, ovesné, kokosové. Přisladit lze medem či javorovým sirupem. Vzniklý čokoládový krém nalijeme do mističek a opět dle libosti zdobíme – na kolečka nakrájeným banánem a oříšky nebo tak, jak vidíte na obrázku: borůvky, lístek máty, lámanou čokoládu a cukrářské ozdoby.

Pomazánka na chlebíčky

Potřebovat budeme kostku uzeného tofu, špetku soli, špetku kari koření (pro obměnu lze použít uzenou červenou papriku), provensálské bylinky, stroužek česneku nebo sušený česnek. Vše rozmixujeme, vzniklou pomazánku mažeme na pečivo a zdobíme rajčetem, paprikou a salátovou okurkou.

Avokádo pomazánka

Do mixéru opět vložíme tofu, avokádo, špetku muškátového oříšku, šťávu z citronu, sůl, pár kapek olivového oleje, česnek a rozmixujeme. Vzniklou pomazánku mažeme na chleba, zdobíme opět zeleninou.

Další informace a tofu recepty najdete v našem minulém článku.

Obrázek: pixabay.com