Aktivní uhlí je tmavým pomocníkem pro světlejší zítřky. Pomáhá ledvinám i snižovat hladinu cholesterolu v krvi

Fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Aktivní uhlí se často používá k léčbě otrav nebo předávkování, ale dokáže léčit i průjem a snižovat hladinu cholesterolu. Mnoho lidí ho používá jako domácí prostředek na různé problémy.

Aktivní uhlí je černý prášek bez zápachu a chuti, který se již od starověku používá k léčbě různých onemocnění. V současné době se nejčastěji využívá ve zdravotnictví k léčbě předávkování léky nebo jako nouzový prostředek proti otravám. Předpokládá se, že aktivní uhlí má několik dalších výhod, včetně menší plynatosti a nadýmání, nižší hladiny cholesterolu a lepší funkce ledvin, říká doktorka Kim Chin. Někteří lidé tvrdí, že pomáhá bělit zuby, filtruje vodu, a dokonce léčí kocovinu.

Co je aktivní uhlí a jak funguje

Aktivní uhlí je forma uhlí, která byla zpracována a aktivována za vysokých teplot, což zvýšilo její pórovitost. To mu umožňuje absorbovat různé látky a toxiny. Díky svým pórovitým strukturám se aktivní uhlí v těle váže na nežádoucí látky a toxiny, které jsou následně vyloučeny z těla.

Pomáhá při otravě

Aktivní uhlí je považováno za adsorbent, což znamená, že má schopnost vázat na svém povrchu různé látky, včetně jedů a toxinů. V případě potenciální otravy může s sebou toxiny z trávicího traktu vázat, a tak snížit jejich absorpci do krevního oběhu. Aktivní uhlí může být navíc prospěšné, pokud se užije až 4 hodiny po požití léků s opožděným uvolňováním, tedy léků zpomalujících trávení a velkých dávek léků.

Může podporovat funkci ledvin

Aktivní uhlí snižuje množství odpadních produktů, které musí ledviny filtrovat. To může být prospěšné zejména pro osoby s chronickým onemocněním ledvin. Zdravé ledviny jsou za normálních okolností velmi dobře vybaveny k filtrování krve, ale tento stav potlačuje schopnost ledvin odstraňovat močovinu a další toxiny. Aktivní uhlí se může vázat na močovinu a další toxiny a pomáhat vašemu tělu je vyloučit.

aktivní uhlí
Fotografie: Freepik

Živočišné uhlí je překvapivě účinný pomocník při bělení zubů

Může zmírnit příznaky syndromu rybího zápachu

Aktivní uhlí může pomoci snížit nepříjemný zápach u osob trpících trimetylaminurií, známou také jako syndrom rybího zápachu. Jedná se o genetické onemocnění, při kterém se v těle hromadí sloučenina, která zapáchá jako hnijící ryba. Tato látka se hromadí v těle a vylučuje se potem, močí a výdechem, což způsobuje charakteristický zápach. Kombinace aktivního uhlí s léky a změnou stravy může pomoci snížit tento pach.

Může snižovat hladinu cholesterolu

Aktivní uhlí se může vázat na cholesterol a žlučové kyseliny obsahující cholesterol ve střevech, a tak bránit jejich vstřebávání. Při užívání 24 gramů aktivního uhlí denně po dobu 4 týdnů se snížuje celkový a LDL (špatný) cholesterol vždy o 25 %, ale zároveň se zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol o 8 %.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]