Aneuryzma hrudní aorty: Stav, kdy jde opravdu o život a málokdo ví, co má dělat

Fotografie: Freepik

Aneuryzma aorty je místo hlavní tepny lidského těla, které je vyboulené z důvodu oslabené stěny tepny. Dlouho se nijak neprojevuje, ale když praskne, jde o život, říká lékařka Debra Sullivan.

Aneuryzma, neboli výduť hrudní aorty může vzniknout vlivem vrozeného problémů, nebo jako následek úrazu. Častěji jsou ale na vině kouření a vysoký krevní tlak. Vůbec nejčastější příčinou jsou aterosklerotické pláty, které oslabují stěnu aorty. Až u padesáti procent postižených nedochází v chronické fázi k žádným projevům onemocnění. Když pak dojde ke krvácení, je šance na záchranu minimální. Jedná se tak o potencionálně velmi nebezpečné onemocnění.

Náhodný objev může zachránit život

Onemocnění často vzniká skryté bez čitelných příznaků. Pokud už jim někdo trpí, je doslova výhra, když je náhodně objeveno při vyšetřeních indikovaných z jiného důvodu. Často se tak děje pomocí rentgenového snímku hrudníku. Následně pak bývá nemocný pravidelně sledován a v případě, že se aneuryzma zvětšuje, bývá proveden chirurgický zákrok. Ten spočívá v odstranění problematického místa tepny a nahrazení této části syntetickou protézou.

Fotografie: Freepik

Když aneuryzma praskne

Často se jedná o první projev nemoci a rovnou může skončit fatálně. Průtok krve aortou je totiž tak velký, že dochází k velmi rychle ztrátě krve a oběhovému šoku. Až polovina postižených umírá dříve, než je dopravena do nemocnice.

Pokud dojde k prasknutí aorty v nemocnici, má šanci na přežití asi 35 procent pacientů. Celkové umírá průměrně 80 – 90 procent postižených během prvních několika minut po vzniku krvácení

Fotografie: Freepik

Příznaky ruptury aorty

Akutní nebezpečí, že dojde k ruptuře, neboli prasknutí aorty hrozí u aneuryzmat velkých asi 6 centimetrů. S protržením aorty dochází k prudkému zhoršení stavu postiženého. Přichází prudká a silná bolest na hrudi a v horní části zad. Objevují se mdloby, závratě, pocení, třes a zrychlený pulz. Postižení také trpí velkou úzkosti, která ústí až v pocit hrozící zkázy. Pokud má být pomoc účinná, musí projít ve velmi krátké době.

Fotografie: Pexels

Prevence vzniku aneuryzmatu a protržení aorty

Prevence je u tohoto onemocnění stejná, jako u všech onemocnění souvisejících s oběhovými onemocněními. Zahrnuje především chránění se před vznikem rizikových faktorů. Nekouřit, držet krevní tlak a hladinu tuků v krvi v normě, dbát na zdravý životní styl a dostatek pohybu. Pokud máte v rodině někoho, u koho k tomuto problémů došlo, upozorněte na tuto skutečnost svého lékaře, aby vás mohl poslat na příslušná preventivní vyšetření.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]