Díky těmto tlakovým bodům se zbavíte bolestí, které trápí 99 % populace v pokročilém věku

Fotografie: Depositphotos

V akupresuře jsou tlakové body považovány za silně citlivá místa na těle. Budete-li na ně vyvíjet tlak, mohou vám pomoci zmírnit bolest a zlepšit celkové fyzické i psychické zdraví.

Akupresura je fyzioterapeutická metoda pocházející z čínské akupunktury. V případě akupresury se využívají tlakové body umístěné všude po těle k úlevě od zdravotních fyzických i psychických problémů. Stimulací takzvaných citlivých spouštěčů můžete léčit nespočet zdravotních stavů od bolesti hlavy přes nevolnost až po úzkost a depresi.

Je třeba být trpěliví a důslední

Vlastní masáž akupresurních bodů vyžaduje trpělivost a důslednost. Neočekávejte, že zlepšení přijde ihned, úleva nemusí být okamžitá. Pravidelná masáž může snížit bolest a také pravděpodobnost návratu problému, jak uvádí Peggy Pletcher. Při provádění akupresury pamatujte na několik důležitých pravidel.

  • Nespěchejte, najděte si pár minut času.
  • Seďte nebo ležte v pohodlné poloze.
  • Uvolněte se, zavřete oči a zhluboka dýchejte.
  • Provádějte pevný, hluboký tlak v malém krouživém pohybu.

Srdečnímu infarktu předchází varovné signály. Mezi příznaky patří i únava a dušnost

Na ruce najdete několik tlakových bodů

Jste-li úplní začátečníci, začněte s akupresurou na vaší ruce, nejlépe dostupném místě na těle. Před bušením srdce, úzkostí, nespavostí a depresí se můžete chránit bodem umístěním v záhybu vašeho zápěstí. Leží přesně v linii mezi prsteníčkem a malíčkem. Zmírnění bolesti krku, uší a hlavy docílíte tlakem na místo na vnější straně ruky, přímo na okraji v prohlubni pod vaším malíčkem.

Na hraně ruky od špičky palce dolů po straně ruky až pod záhyb zápěstí najdete tlakový bod, který pomáhá s příznaky nachlazení, například zimnicí, kýcháním, rýmou i bolestí v krku, jak uvádí server Healthline. V ohybu zápěstí naleznete akupresurní bod pro zlepšení trávení a zmírnění nevolnosti nebo bolesti žaludku.

Akupresura bod
Fotografie: Freepik

Akupresura proti úzkosti

Pomocí akupresury můžete bojovat i proti psychickým potížím, například úzkosti a depresi. K tomu slouží hned 6 tlakových bodů, jak informuje Debra Rose Wilson. Jsou to tyto:

  • mezi obočím,
  • ve špičce ucha v trojúhelníkové prohlubni,
  • v jamce nad klíční kostí, sevřete jej palcem a prostředníkem,
  • mezi palcem a ukazováčkem,
  • na nártu mezi palcem a ukazováčkem,
  • asi tři prsty pod zápěstím.

Akupresuru můžete provádět několikrát denně, ale vždy byste měli svému tělu dopřát pauzu, pokud se body pro vás stanou bolestivé. Nejdříve začněte s lehkým tlakem a postupně přejděte k pevnějšímu stisku. O akupresuře a jejích výhodách jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]