Varovné projevy signalizující ohrožení ledvin. Přehlížet onemocnění životně důležitého orgánu se nevyplácí

model ledviny
Fotografie: Unsplash

Ledviny produkují moč a filtrují krev. Jsou důležité, protože zodpovídají za životně důležité procesy. Nepodceňujte varovné signály, že nefungují správně.

Ledviny mají mnoho životně důležitých funkcí, ale jejich nejdůležitějším úkolem je odstraňovat z krve odpadní látky a přebytečnou tekutinu. Práci ledvin vykonávají především malé jednotky zvané nefrony. Při narození má člověk zhruba 1 milion nefronů, ale každých deset let jich asi 100 000 zanikne. Proto se funkce ledvin s věkem poněkud snižuje. Při selhání ledvin jste ohroženi na životě, je tedy důležité znát příznaky, které vás na onemocnění a sníženou funkci ledvin upozorňují, říká lékařka Alana Biggers.

Rizikové faktory snížené funkce ledvin

Sníženou funkci ledvin může způsobit mnoho různých faktorů. Mezi ty nejčastější však patří vysoký krevní tlak, cukrovka, problémy s ledvinami v rodině, vyšší věk (nad 60 let), kardiovaskulární onemocnění, obezita a také kouření. 

Příznaky onemocnění ledvin

Existuje řada fyzických příznaků onemocnění ledvin, ale někdy je lidé přisuzují jiným nemocem. Lidé s onemocněním ledvin mají také tendenci pociťovat příznaky až ve velmi pozdních stadiích, kdy ledviny selhávají nebo kdy je v moči velké množství bílkovin. To je jeden z důvodů, proč pouze 10 % lidí s chronickým onemocněním ledvin ví, že jím trpí. 

Přestože jediným způsobem, jak s jistotou zjistit, zda máte onemocnění ledvin, je nechat se vyšetřit, je dobré sledovat změny, kterými vám tělo dává najevo, že něco není v pořádku. Zpozorněte, pokud se u vás objeví některý z těchto 8 příznaků.

Bolest

Bolest v oblasti ledvin je poměrně častým příznakem infekce močových cest nebo ledvinových kamenů. Problémy s ledvinami se však mohou projevovat i bolestivostí v jiných částech těla, obvykle v bocích, zádech, břiše nebo tříslech. Často je mylně považována za bolest zad. 

Vyčerpání 

Pokud jsou vaše ledviny zdravé, produkují erytropoetin. Jedná se o hormon, který zvyšuje počet červených krvinek. Když máte velmi nízký počet červených krvinek, většinou to vede k únavě a problémům s mozkem a svaly. Stejným příznakem může být i anémie.

Otoky

V případě, že je funkce vašich ledvin snížená, může to vést k hromadění tekutin v těle, což může způsobit, že budete mít otoky, zejména na rukou, nohou, kloubech a v obličeji.

Špatná koncentrace 

Selhání ledvin a anémie mohou vést k tomu, že mozek dostává příliš málo kyslíku. To přirozeně vede ke špatné paměti a nízké koncentraci.

Vyrážky a svědění

Hromadění odpadu v těle přímo souvisí s vyrážkami a svěděním. Dochází k tomu, že se odpadní látky hromadí v krvi a kůže je pak velmi podrážděná a může se vysušovat. Krémy a tělová mléka nepomáhají, protože problém začíná uvnitř.

svědivá vyrážka
Fotografie: Pxhere

Kovová pachuť v ústech

Pokud se vám v krvi hromadí odpadní látky, může to změnit chuť jídla, které jíte. Může to také vést k zápachu z úst. Pokud máte často kovovou pachuť v ústech a sníženou chuť k jídlu, může to být známkou poškození ledvin.

Změny v moči 

Vzhledem k tomu, že ledviny moč produkují, jsou často problémy s močí spojeny právě s ledvinami. Pozornost věnujte obzvláště těmto změnám:

  • potíže s močením,
  • velká potřeba močení v noci,
  • tlak při močení,
  • tmavá moč,
  • menší nutkání močení, ale častá potřeba močení v malém množství.

DušnostPokud máte nízký počet červených krvinek v důsledku nahromadění toxických látek v plicích, snižuje se množství kyslíku v těle, což může vést k dušnosti.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte podezření, že máte problémy s ledvinami, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře. Včasné odhalení může pomoci zabránit tomu, aby onemocnění ledvin přešlo v jejich selhání. Pokud máte zdravotní potíže, které zvyšují riziko onemocnění ledvin, může lékař při pravidelných prohlídkách funkci ledvin pomocí testů moči a krve hlídat. I v takovém případě ale lékaře kontaktujte co nejdříve, pokud se u vás výše zmíněné příznaky projeví, často s poškozením ledvin souvisí.

Zdroj: Healthline