Zbavte se konečně silného zápachu nohou. Jedním z netradičních pomocníků je dokonce i prostý čaj

Fotografie: Depositphotos

Celý den chodíte v těsné obuvi a večer, když se zujete, se od noh nese odér, který je všechno jen ne příjemný. I na tento problém existuje řešení.

Přijít na návštěvu a vyzout si boty může být pro někoho velikým traumatem. Jeho nohy totiž nevoní, přestože si je pravidelně denně myje. Na vině velmi často není špatná hygiena, ale metabolické onemocnění, prozrazuje lékařka Debra Sullivan.

Antibakteriální ponožky

Kdo by občas nezažil situaci se zouváním bot a zápachem z nich se linoucím. Na vině jsou většinou více chodidla než samotná obuv, i když i ta na tom má svůj podíl. Stačí, aby boty byly ze syntetiky a příliš těsné, takže se v nich nohy hodně potí. Právě pot způsobuje nelibý odér.

Určitým řešením by mohlo být nošení antibakteriálních ponožek s obsahem nanočástic stříbra, jež omezuje nevábný tělesný pach. Jejich nabídka v obchodech je poměrně pestrá, takže je z čeho vybírat.

Na vině může být i onemocnění

Existuje ale i onemocnění, tzv. hyperhidróza, jež je viníkem nepříjemného zápachu potu, který postižené osobě způsobuje velmi často psychické potíže. Dotěrný pach je všeobecně chápán jako důsledek špatné hygieny. Jenže u hyperhidrózy ani umývání několikrát denně nezabrání tomu, že pot zkrátka zapáchá. Je vylučovaný apokrinními potními žlázami v podpaží a v oblasti genitálií. Sám o sobě je neškodný, ale krátce po vyloučení dochází k jeho bakteriálnímu rozpadu, vzniká amoniak a mastné kyseliny, které jsou původci nevábné vůně.

Jak zabránit zvýšenému pocení

Jestliže trpíte nepříjemným odérem nohou, respektive se zvýšeně potíte, je na místě zjistit příčinu těchto problémů. Pomoci může praktický lékař, případně dermatolog, a úprava životosprávy s vyloučením ostrých jídel ze stravy. Týká se to zejména koření, jako je pepř, cibule či česnek. Regulovat pot pomáhá i cvičení a udržování optimální hmotnosti.

Fotografie: Depositphotos

Co pomáhá na zápach nohou

S nepříjemným odérem nohou pomůže i antiperspirant, který se jinak používá na podpaží. Je třeba ho nanést na chodidla dříve, než si nazujete ponožky a boty. Výborný je černý čaj, který obsahuje tanin, jenž likviduje bakterie a uzavírá póry. Nohy si lze koupat v teplé lázni s přidáním několika kapek tymiánového oleje, jenž se vyznačuje antiseptickými účinky. Na noc se doporučuje promazat chodidla levandulovým olejem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]