Zdravý životní styl a zimní turistika vám pomůže upevnit zdraví!

To, že zdravý životní styl významně ovlivňuje kvalitu života a prodlužuje aktivní věk je známým faktem. Už jen samotný pobyt v přírodě znamená prevenci před mnoha civilizačními chorobami. Chůze na čerstvém vzduchu posiluje stejnou měrou svaly a klouby i srdce a cévy, dýchací či trávicí systém a celkově tak posiluje vaše zdraví.

Chůze v úžasném horském prostředí posiluje imunitu člověka komplexně, ovlivňuje fyzické i psychické zdraví směrem k lepšímu a velkou výhodou tohoto sportu je, že ho můžete provozovat po celý rok. Na zimní turistiku je dobré se dobře připravit, a proto by každý turista měl sportovní oblečení volit promyšleně. Mezi nejdůležitější zimní svršky patří zateplené bundy a kalhoty, ideálně z funkčních materiálů, díky nimž se každý sportovec může i během mrazivých dnů cítit v horském prostředí pohodlně a příjemně. Zimní svrchní oblečení turisty musí být hlavně nepromokavé a mít správný poměr tepelné izolace a prodyšnosti. Kdo vsadí na kvalitní materiály a jednoduché střihy, ten má velkou šanci, že bude správně vyzbrojen i do mrazivého počasí, no jak říká jedno moudré pořekadlo „Kdo je připraven, nebude překvapen.“

Kvalitní turistické bundy a kalhoty při túře nesmí chybět

V současné době mezi velmi oblíbené zimní turistické bundy dámské i pánské patří kratší modely, které sahají až po zadek sportovce. Ale tyto větrovky nejsou jedinou možností, která se nabízí. IN jsou také delší modely, které se lépe postarají o tepelný komfort turisty. K velmi oblíbeným patří i oboustranné sportovní zimní bundy, které mají řadu výhod. Jsou trendy, ale i velmi praktické a skvěle zpestřují sportovní šatník. Na špičce módních trendů jsou modely z různých materiálů, a to s různými výplněmi. Módní střih a pestrá barevnost zimních sportovních kalhot umožní turistovi vyniknout a kvalitní látka a vhodná podšívka z funkčních materiálů jej zahřeje i v mrazu. Turistické kalhoty by měly být pohodlné a nesmějí nohy turistu na žádném místě svírat a neměly by být ani příliš volné, aby mu při rychlé chůzi nepřekážely. Ideální jsou funkční materiály s membránou, které disponují nejen odolností vůči vodě, ale také paropropustností, která správně odvádí vlhkost. Při výběru turistické větrovky a kalhot nepodceňte také druh a kvalitu zipu. Zip má být dostatečně pevný, ideálně kovový, aby vydržel časté namáhání.

Co všechno vám na túře nesmí chybět

Během zimní turistiky sportovec nepochybně potřebuje také vhodný batoh. Turistické batohy mají být přiměřeně velké, z co nejlehčích a nejkvalitnějších materiálů, nepromokavost by měla být již standardem. Mají být opatřeny praktickými kapsami zvenčí i uvnitř. Dobrou službu poskytne zejména batoh s nastavitelnými ramenními popruhy a s výškově nastavitelným popruhem přes prsa. Na túře turista potřebuje kromě náhradního oblečení také dostatek teplých tekutin a lehké jídlo. Zejména na celodenním výletě nelze podcenit ani hygienické potřeby, balíček první pomoci, mapu, baterku a mobil, a pokud to s turistikou myslíte opravdu vážně, tak vřele doporučujeme i lavinovou výbavu, ve které nesmí chybět ani lavinový vyhledávač, který vám může zachránit i život.

Cesta je cíl – T. S. Eliott