Zdravotní benefity citrusových plodů

Šťavnaté, sladké, kyselé, ale i sladko – kyselé citrusové plody nám poskytují nejen příjemné osvěžení, ale i dávku vitamínu C. Populární jsou zejména v zimním období citrón a mandarinky. Jsou důležitou součástí v ochraně a posilování imunitního systému.

Nicméně další přínosy citrusů už se tolik nerozebírají, přitom mají toho tolik co nabídnout. Například antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Pozitivně také ovlivňují řadu metabolických funkcí. Citrusy se používají také v oblasti krásy, tudíž z toho jasně plyne pozitivní přínos pro pokožku.

Vedle vitamínů C obsahují citrusové plody i další vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny skupiny B, fosfor, měď, draslík, vápník, hořčík a zapomenout nesmíme ani na vlákninu. Tyto živiny spolu s různými typy antioxidačních sloučenin plní důležité funkce, které chrání před chorobami a posilují naše zdraví.

Zdraví srdce

Citrusy obsahují velké množství flavonoidů, což je typ antioxidantu, jehož příjem je spojen s nižším rizikem kardiovaskulárního onemocnění. Účinky těchto antioxidantů jsou připisovány jejich vlivu na krevní lipidy, krevní glukózu a vaskulární funkce.

Prevence rakoviny

Dalším přínosem jsou limonoidy a kumariny – rostlinami vyráběné chemické látky, jež chrání před viry, bakteriemi a houbami. Bylo zjištěno, že mají protinádorové vlastnosti. Konzumace pomerančů, limetek, citronů je dobrým způsobem, jak se chránit před rakovinou prsu, žaludku, tlustého střeva a dalších nádorových onemocnění.

Zdraví mozku

Pokud se vyhýbáte pití ovocných šťáv jen proto, že jsou sladké a mohly by ohrozit vaši štíhlou linii, pak děláte chybu. Dát si skleničku ovocné šťávy během dopoledne je zdravé a prospěšné. Studie ukazují, že citrusová šťáva zlepšuje kognitivní funkce a zabraňuje kognitivnímu poklesu u starších osob. Antioxidanty, jež citrusy obsahují bojují proti volným radikálům a chrání mozkové buňky.

Regulace hladiny glukózy v krvi

Díky souběžnému působení antioxidantů a vlákniny jsou citrusové plody skvělým spojencem při regulaci hladiny glukózy v krvi. Vzhledem k jejich úloze při trávení škrobů jsou flavonoidní sloučeniny schopné zamezit hyperglykémii a souběžně zlepšovat citlivost na inzulín. Oba jsou klíčovými aspekty k udržení stabilní hladiny cukru, zejména u pacientů trpících cukrovkou.

Obrázek:pixabay.com