Nohy troubí na poplach. Chodidla často vykazují znaky vysokého cholesterolu jako první

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol je stav, kdy se ho v krvi vyskytuje příliš mnoho. Často je nazýván tichým zabijákem, ale některé symptomy můžete vypozorovat.

Vysoká hladina cholesterolu je stav, kdy se v krvi vyskytuje příliš mnoho cholesterolu. To může vést ke vzniku aterosklerózy, což je stav, kdy se cholesterol a další látky hromadí na stěnách cév a zužují je, což může vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici, říká doktorka Angela M. Bell. Léčba vysokého cholesterolu obvykle zahrnuje změnu stravy, cvičení a užívání léků. Vysoká hladina cholesterolu je záludná, protože se obvykle neprojevuje žádnými příznaky, někdy však vysílá varovné signály na dolních končetinách.

Co je vlastně cholesterol?

Cholesterol je tuková látka, která se přirozeně vyskytuje v krvi a je nezbytná pro správnou funkci těla. Existuje však dva typy cholesterolu: „dobrý“ HDL cholesterol a „špatný“ LDL cholesterol. HDL cholesterol pomáhá odstraňovat LDL cholesterol z krve, zatímco LDL cholesterol se může hromadit na stěnách cév a zvyšovat riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění. Je důležité udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi.

Nadměrné množství cholesterolu v krvi se hromadí ve stěnách tepen a zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy (kornatění tepen), která může vést k onemocnění krčních tepen a mrtvici, ischemické chorobě srdeční a infarktu, jakož i k onemocnění periferních tepen a amputaci, obvykle v kombinaci s kouřením, hypertenzí, cukrovkou nebo chronickým selháním ledvin.
cévy, cholesterol, tuk
Fotografie: Freepik

Příznaky vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol se obvykle neprojevuje žádnými příznaky, proto se nazývá „tichý zabiják“. Přesto mnoho lidí s vysokým cholesterolem může zaznamenat příznaky na nohách, které jsou spojené s aterosklerózou, jež je způsobena hromaděním cholesterolu na stěnách cév. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

  • bolesti nohou při chůzi nebo stání (klaudikace),
  • změny barvy nebo tvaru kůže na nohou,
  • ztrátu citlivosti nebo necitlivost v nohou,
  • vyrážky nebo vředy na nohou,
  • bolesti, především při ohýbání nohou.

Je důležité, abyste se poradili s lékařem, pokud máte tyto příznaky, protože mohou být známkou aterosklerózy nebo jiných závažných stavů.

Periferní arteriální onemocnění je onemocnění charakterizované sníženým prokrvením dolních končetin, které je způsobeno buď stenózou, nebo ucpáním tepen dolních končetin. Progrese periferního arteriálního onemocnění může vést k významnému zúžení lumen jedné nebo více tepen na noze. Snížení průtoku krve končetinou může vést k neschopnosti chůze a omezené schopnosti hojení ran.

U některých lidí s vysokou hladinou cholesterolu není množství krve, které se dostává do dolních končetin, dostatečné pro přísun živin a kyslíku. V těchto případech člověk pociťuje bolest v nohou, i když se nehýbe. Pokud postižený pociťuje bolest v klidu nebo se mu na kůži objevily léze, hrozí mu ztráta nohy. Toto stadium se nazývá kritická ischemie a signalizuje, že končetina je ohrožena (riziko gangrény a amputace).

Onemocnění periferních tepen postupuje pomalu, takže si příznaků nemusíte všimnout, zejména u těch, kteří nechodí tak často, aby cítili bolest v nohou. Léčba závisí na příznacích a fyzickém stavu pacienta. Lze je léčit některými změnami životního stylu (přestat kouřit, kontrolovat další rizikové faktory) v kombinaci s vhodnými léky. Pokud tato opatření nezaberou, následuje chirurgická léčba.

Léčba vysokého cholesterolu

Léčba vysokého cholesterolu zahrnuje kombinaci změny stravy, cvičení a užívání léků. Změna stravy je první krok při léčbě vysokého cholesterolu. Doporučuje se jíst více ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, nízkotučných mléčných výrobků, ryb a luštěnin. Je také důležité snížit příjem tuků, zejména nasycených a trans tuků, a snížit příjem cholesterolu.

Cvičení pomáhá zvyšovat hladinu dobrého HDL cholesterolu a snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu. Doporučuje se cvičit alespoň 30 minut denně, nejlépe pravidelně po dobu alespoň 5 dnů v týdnu. Užívání léků může také pomoci snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu. Tyto léky působí tak, že snižují tvorbu cholesterolu v játrech. Lékař vám může doporučit nejvhodnější lék pro vás.

zdravá strava
Fotografie: Freepik

Je důležité, abyste se poradili s lékařem, abyste zjistili, jaký je pro vás nejlepší plán léčby. Je také důležité, abyste se pravidelně podrobovali kontrolním vyšetřením, abyste mohli sledovat účinnost léčby a upravit ji, pokud je to nutné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]