Výplach nosu pomůže od nepříjemné rýmy během několika dní

Každý to známe, čas od času nás všechny potká nepříjemná rýma. Co pomůže? Je to výplach nosu. I když se rozhodně nejedná o žádné onemocnění, které by nás mělo zásadně ohrožovat, přesto asi všichni víme, jak umí být nepříjemná. Léčba ucpaných dutin nebo klasické rýmy se můžou protáhnout i na týdny, kdy ji mohou doprovázet nevolnost, motání hlavy, nechutenství a další. Proto vás jistě potěší, že tato metoda léčby je účinná, rychlá, a hlavně ji zvládne úplně každý.

Na podzim a v zimě se vždy můžeme těšit na rýmu a ucpané dutiny spojené s nachlazením, během jarních a letních měsíců bývá původcem rýmy alergie. Na oba typy ale spolehlivě zabírá výplach dutin, který ucpaný nos propláchne a vyčistí a ochrání před další infekcí. Tento čistě přírodní výplach nosu zmenší otok sliznice a odstraní hleny.

Rychlá pomoc při ucpaném nosu

Nebudeme vám lhát – výplach nosní dutiny není žádná příjemná záležitost. Při chronické rýmě vám jej často může provádět i sám lékař, ale faktem je, že to zvládnete snadno i sami doma. Jen je třeba připravit se na trochu nepohodlí. Odměnou vám ale bude konečně volný nos, což za to jistě stojí.

Výplach se provádí s pomocí solného roztoku. Ten má silné dezinfekční účinky a pomáhá urychlovat hojení a léčbu sliznice. Na přípravu solného roztoku budete potřebovat následující suroviny:

  • 500 ml destilované nebo převařené vody
  • 1 čajovou lžičku himalájské nebo mořské soli

Výplach nosu byste měli dělat asi 3x až 4x denně, aby byl účinný. Aplikace by se měla uskutečnit vždy asi hodinu po jídle. Sežeňte si menší nádobu s nálevkou, se kterou budete výplach aplikovat. Takovou nálevku běžně zakoupíte v lékárně. Vodu mírně ohřejte, asi na teplotu vašeho těla. Pečlivě v ní rozmíchejte sůl tak, aby nebyly viditelné žádné krystalky. Nyní již můžete roztok aplikovat do nosu. Prolévejte nosní dutinu vzniklou směsí. Připravte se na to, že to bude pálit, ale vyplatí se vydržet. Celý postup opakujte, dokud nepocítíte úlevu. Snažte se solný roztok nepolykat, aby se vám z toho neudělalo nevolno. Chce to trochu praxe, ale po několika pokusech budete vědět jak na to.

Léčbu je vhodné doplnit inhalováním bylinných směsí, popřípadě konzumací odvarů a bylinných čajů. Nemusíte se také bát zakoupit si v lékárně přírodní nosní spreje s mořskou vodou, ale vyhněte se těm na chemické bázi. Ty mohou pouze dráždit a poškozovat nosní sliznici. Na dutiny a ucpaný nos jsou vhodné bylinky jako je heřmánek, třezalka, měsíček lékařský nebo šalvěj. Chcete-li je inhalovat, připravte si ve velkém hrnci vařící vodu, ve které necháte tyto bylinky louhovat a následně se nad hrnec opatrně nakloňte a vdechujte bylinné výpary. Buďte obezřetní, abyste se neopařili. Úleva by měla přijít do několika dní. Pokud rýma neustoupí, je dobré zajít za lékařem a informovat se u něj na možné příčiny chronického stavu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]