Věnujte dostatečnou pozornost signálům, které prozrazují přítomnost rakoviny prostaty. Většina mužů je má tendenci ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Rakovina je jednou z nejzávažnějších nemocí a je příčinou velkého počtu úmrtí na celém světě. Vzniká mutací určitých buněk v těle a jejich přeměnou v rakovinné nádory, které mohou růst velmi rychle.

Rakovina prostaty tvoří okolo čtyř procent všech nádorových onemocnění. V České republice se její incidence pohybuje okolo šedesáti případů na sto tisíc mužů. V mužské populaci tedy představuje tato rakovina deset procent všech nádorů podobně jako v jiných zemích západní Evropy. Jelikož se rakovinové buňky mohou rychle šířit a napadat také okolní orgány, výrazně se doporučuje, abyste naslouchali svému tělu a zjišťovali, zda nedochází ke změnám nebo abnormalitám, které by mohly naznačovat vznik rakoviny, říká lékařka Christina Chun.

Jakou roli hraje prostata v našem těle

Prostata je součástí mužského reprodukčního a močového systému. Je to žláza zodpovědná za vylučování semenné tekutiny, která spermiím poskytuje výživu bohatou na bílkoviny a minerály. Tato tekutina, která tvoří tekutou část spermií, je produkována nepřetržitě, se zvýšenou sekrecí během sexuální stimulace, kdy je poté ejakulována. Prostata řídí tok moči tím, že stahuje a uvolňuje vlákna obklopující močovou trubici, která vede z močového měchýře přes prostatu do penisu.

Co je to rakovina prostaty

Rakovina prostaty vzniká v důsledku mutace buněk tohoto orgánu, které se začnou abnormálně množit nebo fungovat. Přibližně v 75 % případů začíná ve žlázových buňkách, které jsou zodpovědné za produkci semenné tekutiny a které se nacházejí v části prostaty nejblíže konečníku. Tu druhou, tzv. periferní zónu, může lékař snadno vyšetřit jednoduchým rektálním vyšetřením.

V jiných případech se nádory mohou vyvinout v centrální zóně, která je dále od konečníku, což znesnadňuje jejich odhalení. Někdy jsou navíc změny v buňkách prostaty benigní (nenádorové), jako je tomu v případě benigní hypertrofie prostaty, která obvykle postihuje přechodnou zónu, jež se s věkem přirozeně zvětšuje.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny

Riziko rakoviny prostaty stoupá s věkem. Mladší muži pod 45 let tvoří jen jeden případ na 100 000 mužů, ale muži ve věku nad 80 let představují již 735 případů na 100 000 mužů. Znamená to, že rakovina prostaty je pro starší muže naprosto běžná, a pokud se dožijí 90 let, budou nádor s největší pravděpodobností mít, ačkoliv se u nich nemusí nijak projevit, a oni se o něm tedy ani nedozví.

Existuje mnoho rizikových faktorů pro vznik rakoviny prostaty, mezi něž patří například rodinná anamnéza, věk, nadváha nebo obezita, strava s vysokým obsahem tuku, červeného masa a mléčných výrobků, prostatitida nebo zánět prostaty, zejména pokud trvá delší dobu, nadměrná expozice testosteronu a dlouhodobé vystavení pesticidům a dalším chemikáliím.

Příznaky rakoviny prostaty není radno ignorovat

Časná stadia karcinomu prostaty jsou většinou asymptomatická (tzn. bez příznaků) a mohou být zachycena v některých případech během operace močové trubice z jiných důvodů. Pokud trpíte některým z níže uvedených příznaků, důrazně doporučujeme, abyste vyhledali svého lékaře, abyste mohli využít včasného odhalení, a tím zvýšit šance na uzdravení.

Fotografie: Freepik
  • Časté nucení na močení, zejména v noci,
  • náhlé nutkání na močení,
  • neschopnost močit,
  • obtíže při zahájení nebo zastavení močení (zadržování proudu moči),
  • slabý, snížený nebo přerušovaný proud moči,
  • pocit, že močový měchýř nebyl zcela vyprázdněn,
  • bolestivé močení,
  • neschopnost dosáhnout erekce,
  • bolestivá ejakulace,
  • krev ve spermatu nebo moči,
  • bolesti kostí, zejména v dolní části zad, stehen nebo boků,
  • necitlivost nohou a chodidel.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]