Věnujte dostatečnou pozornost barvě své moči. Určitá zbarvení mohou prozradit vážné zdravotní problémy

Fotografie: Freepik

Člověk nemusí pociťovat žádné příznaky i přesto, že v jeho těle se začíná vytvářet nemoc nebo nějaký orgán nepracuje tak, jak by měl. Někdy lze poznat problém i podle barvy moči.

Strava, nemoc nebo jiné příznaky ovlivňují i zbarvení moči. Jestliže se alespoň občas podíváte na to, jakou barvu má ta vaše, můžete včas odhalit onemocnění, které jinak necítíte. V mnoha případech je hlavní příčinou i to, co jste jedli nebo pili, říká lékař Gerhard Whitworth.

Faktory ovlivňující zbarvení moči

Potraviny a léky velice často určují to, jakou barvu bude vaše moč mít. Například červená řepa, bobule a fazole jsou nejčastější potraviny, které mohou za netypické barvivo. Volně prodejné léky způsobují červené, žluté nebo zelenomodré zbarvení. Pokud budete hodně pít, vaše moč bude vypadat mnohem čistší. Nedostatek tekutin způsobuje koncentrovanou moč a dehydratace jantarovou barvu.

Mnoho lidí to možná překvapí, ale může mít i modrou, červenou, zelenou, tmavě hnědou a zakalenou bílou barvu. Občas je hlavním důvodem nemoc, takže pokud zpozorujete změny, měli byste zbystřit. V případě potřeby si můžete zajít k lékaři, kterému přinesete vzorek a on jej pošle do laboratoře na rozbor.

Fotografie: Unsplash

Výrazně žlutá barva

Světle až tmavě žlutá je typická pro normální moč. Vše je závislé na tom, jak moc je zředěná nebo koncentrovaná. Jasně žlutá neznamená ihned velké zdravotní potíže, ale měli byste se i nadále pravidelně sledovat. Díky tomu předejdete zhoršení onemocnění, jež můžete mít.

Červená nebo růžová moč

Červená vyděsí nejednoho člověka, ale přitom se nemusí jednat o nic vážného. Většinou mají lidé zánět močového měchýře, při kterém se může objevit i krev. Dalšími důvody je zvětšená prostata, rakovinné a nerakovinné nádory, cysty ledvin a ledvinové nebo močové kameny. Milovníci červené řepy, ostružin nebo rebarbory se již pravděpodobně setkali s červenou nebo růžovou močí. Tuto barvu způsobuje i antibiotikum, léky na močové cesty a projímadla s obsahem senny.

Fotografie: Freepik

Oranžové zbarvení

Důvodem pro tuto barvu bývají u některých lidí léky. Nejčastěji takto zbarvují moč medikamenty, které působí protizánětlivě nebo projímavě. Také sem lze zařadit i chemoterapeutika. V některých případech mají lidé problémy s játry nebo žlučovými cestami. Přidat se může i světlá stolice. Pokud nedodržujete pitný režim, pravděpodobně se u vás objeví oranžová moč.

Fotografie: Unsplash

Modrá nebo zelená moč

Za touto barvou stojí primárně potravinářská barviva nebo léky. Příkladem je antidepresivum amitriptylin, léky na horečku a nachlazení nebo hypnotikum, které se používá při anestezii. U zdravotních problémů se může jednat o syndrom modré plenky, při němž mají děti modrou moč. Zelená zase značí zánět močových cest.

Tmavě hnědá moč

Za toto zbarvení může nejčastěji konzumace fazolí, rebarbory, aloe nebo větší množství léků. Dále problémy s ledvinami nebo játry. Většina lidí ji přisuzuje tomu, že málo pijí. Pokud by hnědá barva nevymizela ani po zvýšení příjmu tekutin, pravděpodobně se ve vašem těle něco děje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]