Inovativní vynález na rychlou regeneraci zubů může být pro stomatologii zcela průlomový

Fotografie: Freepik

Američtí vědci vyvinuli nový produkt, který by v omezené míře mohl nahradit plombování menších zubních kazů. Navíc přispěje k lepší obnově skloviny.

Zdravý chrup je součástí dobrého prvního dojmu. Základem je však správná hygiena a také časté čištění. Jedině tak se dá předejít případným kazům a podobným vadám na kráse. Zuby se navíc na rozdíl od zlomenin nespraví samy, a to je právě důvod, proč je péče o ně tolik důležitá. Američtí vědci však nyní vyvinuli novou metodu, díky níž by se mohla sklovina zubu sama obnovovat. To by znamenalo revoluční pokrok ve stomatologii, o který již řadu let usilovali.

Inovativní produkt amerických vědců se nyní testuje v laboratoři

Spojené státy se již nějakou dobu zabývají zkoumáním zubů. Vědci však až nyní přišli s produktem, který využívá krátké řetězce aminokyselin spojených peptidovými vazbami. Ten byl testován v laboratořích, kde se zjistilo, že po aplikaci způsobí obnovení skloviny a zlepšuje hojení celé ústní dutiny. Tento nový vynález ještě musí projít celou řadou testů, protože prozatím byl zkoušen pouze v laboratorních podmínkách, které nemusí být naprosto stejné jako lidská ústa.

Fotografie: Freepik

Vývoj nové moderní metody začal již v roce 2018 a chopili se ho Američané z Washingtonské univerzity, kteří o tom informovali pomocí vědeckého časopisu „ACS Biomaterials Science & Engineering“. Teprve až nyní ale jejich úsilí začíná přinášet očekávané ovoce a všichni doufají, že se nový produkt uchytí a dostane na trh co nejdříve.

Tento způsob by mohl nahradit současné vrtání a plombování zubů

Obnova skloviny pomocí peptidů je podle výzkumu mnohem lepší než současná zubní ošetření. Zubní sklovina je totiž po celý život ničena jídlem, především takovým, které obsahuje cukr. Podle dostupných informací produkt funguje tak, že bakterie metabolizují cukr a jiné fermentující uhlohydráty v ústním prostředí a kyselina jako jeho vedlejší produkt obnovuje sklovinu.

Fotografie: Freepik

Zuby se v malé míře běžně remineralizují například pomocí zubní pasty nebo obyčejných lidských slin. Někdy se však i přes důkladnou prevenci stane, že se na zubu vytvoří kaz. V takovém případě je nutné navštívit zubaře, který ho ošetří podle běžného způsobu. Zub tedy vyvrtá a vyplní potřebnou plombou.

Vědci však zjistili, že by nově vyvinutý produkt mohl sloužit právě jako náhrada za plombování. Tato metoda však půjde použít pouze u menších kazů. U těch větších bude i nadále zapotřebí klasické a někdy nepříjemné ošetření, jaké od svého lékaře zná mnoho lidí.

Nový produkt by do budoucna mohl být součástí zubních past a gelů

Pokud projde nově vyvinutý zubní produkt všemi potřebnými testy, mohl by se do budoucna přidávat do zubních past nebo gelů, které by podpořily zdravější zuby. Nebylo by tak zapotřebí s každým problémem ihned navštěvovat zubaře, menší potíže by se totiž odstranily v podstatě samy. Stále však platí pravidlo, že nejlepší prevence proti kazům je důkladné čištění.

Zdroj: Medonet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]