Čeho si všímat, aby člověk bezpečně rozpoznal příznaky nedostatku důležité kyseliny listové

Fotografie: Injurymap / Creative Commons / Attribution 4.0

Kyselina listová se často užívá v těhotenství, ale je důležitá i pro další funkce v těle. Její nedostatek se projevuje vážnými příznaky, které byste měli znát.

Kyselina listová, nazývaná také folát nebo vitamín B9, je zásadní látkou pro lidské zdraví. Je nezbytná pro každou živou buňku a určuje správný průběh metabolických procesů. Kyselina listová se také podílí na dělení buněk, a proto je velmi důležitá pro dělení tkání, tj. fetálních buněk. Je také zodpovědná za vytvoření ochranného obalu nervových vláken. Zkrátka a dobře pro správné fungování organismu je nezbytná, proto je dobré znát příznaky jejího nedostatku, říká lékařka Avi Varma.

Silné bolesti hlavy

V závažných případech spojených s nedostatkem kyseliny listové přijímá mozek méně kyslíku, než by měl. V důsledku toho se tepny, které vedou krev do mozku, začnou zvětšovat, což vede k bolestem hlavy. Mozek však není jediným orgánem, jenž je v tomto případě bez kyslíku. Takže bolest se může objevit i v jiných částech těla, zejména v hrudníku a nohou.

Problémy s koncentrací

Kyselina listová je nesmírně důležitá pro správné fungování centrálního nervového systému. Pokud se vaše tělo potýká s nedostatkem folátu, může se u vás rozvinout deprese, můžete mít potíže se soustředěním a být podráždění. Jestliže vaše tělo nekompenzuje nedostatek kyseliny listové, můžete zvýšit riziko vzniku mnoha závažných poruch, jako je demence nebo Alzheimerova choroba.

Bledá pleť bez života

Hemoglobin, protein obsažený v erytrocytech, červených krvinkách, je zodpovědný za transport kyslíku z plic do všech tkání v lidském těle. Pokud vaše tělo postrádá kyselinu listovou, nemáte dostatek červených krvinek a hemoglobinu, abyste poskytli svým vnitřním orgánům potřebné množství kyslíku. Tento stav se může projevit slabostí, únavou, necitlivostí rukou, nohou a bledou kůží.

Trávicí problémyNevolnost, zvracení, bolest břicha nebo průjem po jídle mohou být prvními příznaky nedostatku kyseliny listové v těle. V závažnějších případech se můžete setkat s anorexií, která obvykle vede k významnému úbytku hmotnosti. Příčinou toho je i snížená nebo změněná chuť.

Fotografie: Depositphotos

Horší pocit chuti

Některé studie dokazují, že kromě vředů v ústech může mít nedostatek kyseliny listové vliv na chuť. Je to proto, že chuťové receptory nemohou posílat zprávy do mozku prostřednictvím nervového systému. Tudíž i jídlo, které vám dříve mohlo chutnat, vám nyní přijde možná až odporné nebo nechutné.

Silná dušnost

Pokud si všimnete, že začnete pociťovat nedostatek kyslíku během činností, u nichž jste obvykle neměli žádné takové potíže, může to znamenat nízkou hladinu červených krvinek, které jsou zodpovědné za distribuci kyslíku ve všech tkáních v lidském těle. Příznak může být doprovázen zvýšením srdeční frekvence a závratěmi, a dokonce mdlobami.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]