Hebká pleť za pár korun. Syrové brambory překvapivě naleznou využití i v péči o pokožku

Fotografie: Pixabay

K obědu i večeři si lze dát pokrm z brambor. Na snídani zase bramborou buchtu. Syrové brambory už v minulosti naše babičky využívaly k pěstování hebkosti své pokožky.

Brambory jsou součástí naší stravy už od doby, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Český botanik Jan Svatopluk Presl se o bramborách vyjádřil v tom smyslu, že jsou největším užitkem, které lidstvo z objevení nového kontinentu mělo. Je tomu tak proto, že v evropském zemědělství brambory znamenaly záchranu před hladomorem.

Co všechno brambory obsahují

Díky vysokému obsahu sacharidů sehrávají brambory podstatnou roli ve výživě, říká lékařka Cynthia Cobb. Přitom jsou dietní, jelikož obsahují méně sušiny než obiloviny. S tím totiž souvisí menší množství využitelné energie. Brambory jsou bohaté na vitamíny C, B1, B2, B3 a K. Z minerálů v nich najdeme železo, hořčík, měď, mangan, fosfor, vápník i draslík.

Proč jsou brambory pokožce prospěšné

  • Tím, že brambory obsahují spoustu potřebných živin, prospívají nejen tělu, ale také pokožce. Lze je tedy konzumovat, tedy užívat vnitřně, ale také použít externě jako masku. Vitamíny skupiny B chrání pleť před stárnutím a tvorbou skvrn způsobených slunečním zářením. Zabraňuje dehydrataci a vzniku zánětů a infekcí.

  • Vitamín C se spolupodílí na tvorbě kolagenu, jedné ze složek kůže. Díky němu je pak pevná a elastická. Tento vitamín zároveň pleť chrání před negativním účinkem volných radikálů.
Fotografie: Pixabay
  • Fosfor a železo fungují při regeneraci pokožky, pomáhají totiž obnovovat tkáně a buňky.
  • Draslík zabraňuje předčasnému stárnutí, udržuje zdraví pojivových tkání a stimuluje produkci kolagenu.
  • Vápník sehrává důležitou úlohu v hydrataci pokožky a chrání tělo před vznikem psoriázy.

Jakým způsobem syrové brambory aplikovat

Možná také znáte masku ze slupek syrových okurek, která krásně pleť hydratuje. Víte, že totéž lze udělat i s bramborou? Nakrájíte ji na tenké plátky a přiložíte na obličej. Necháte chvíli působit, aby se do pleti vsákly živiny.

Další možností aplikace syrových brambor je získat z nich šťávu. Bramboru oloupete a jemně nastrouháte. Pak z ní vymačkáte šťávu a tou oplachujete obličej. I v tomto případě živiny přispějí k lepšímu vzhledu pokožky.

Zdroj: Healthline