Studené ruce a nohy mohou být známkou méně známého onemocnění, které ale díky své závažnosti vyžaduje pozornost

Fotografie: Depositphotos

Někdo má zimu rád, ale pro jiného může znamenat nepříjemné potíže, které mohou vylekat jeho samotného i ostatní. Postihují asi desetinu populace, říká Alana Biggers.

V chladném počasí jste si někdy mohli u někoho ze svého okolí všimnout toho, že mu náhlé působením chladu zbělely nebo dokonce zmodraly prsty na rukou. Tomuto nebezpečné vyhlížejícímu jevu se říká Raynaudova nemoc. Naštěstí ve většině případů nemívá nijak závažný průběh. Je jen nepříjemná. Po zahřátí prsty znovu dostanou svou barvu a vše se zdá zase v pořádku. Je ale potřeba vyloučit některé autoimunitní choroby, proto je při objevení příznaků potřeba navštívit svého lékaře.

Proč prsty ztrácí barvu

V důsledku vystavení chladu dojde k silnému stažení cév. To prsty odkrví a tak změní i barvu. Během ataku nemoci postižení nemohou s prsty příliš hýbat a cítí v nich pálení. Pokud chlad trvá, prsty začnou otékat, a modrat. Po dalších několika minutách se prsty postupně vrací do normálu. Malá část z postižených trpí takzvaným sekundárním Raynaudovým syndromem. Ten má průběh vážnější a může při něm dojít až k nekróze.

Projevy této nemoci byly poprvé popsány v druhé polovině 19. století francouzským lékařem Mauricem Raynaudem. Prozatím ale neumíme zjistit jasně příčiny toho, že u někoho k tomuto jevu dochází a i jiného člověka v týchž podmínkách nikoli.

Existují jisté indicie, které naznačují, že se jedná o vrozenou dispozici a rizikovým faktorem je kouření a špatná funkce štítné žlázy. Asi 90 procent z nemocných jsou ženy, takže pohlaví je taky jakýmsi rizikovým faktorem.

Co pomáhá snižovat frekvenci záchvatů

Tato nemoc není až tak nebezpečná, jako spíše velmi nepříjemná. Bohužel zatím není známá jasná příčina potíží, takže se uplatňují spíše režimová opatření. První a nejúčinnější režimové opatření je nevystavovat se chladu. Ve studeném počasí dbát na dostatečné teplé oblečení a nosit klidně i dvoje rukavice. Netýká se to ale jenom zimy. I v létě je potřeba vyhýbat se prochladnutí třeba při koupání.

Podle některých výzkumů bylo zjištěno, že pacienti pozitivně reaguji na ženšen a ginko bilobu. Také jim bývá často doporučeno vyřadit ze stravy rafinovaný cukr. Používají se i léky. Konkrétně blokátory kalciových kanálků, které dokážou bránit křečovitému stahování cévní svaloviny. Pro nemocné nejsou vhodné činnosti u kterých se prsty příliš namáhají, jako například hraní na hudební nástroj nebo dlouhé psaní na klávesnici.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]