Splitboarding je skvělý pro zvýšení tělesné zdatnosti i duševní rovnováhy

Milujete zimní sporty a zimní přírodu, to blahodárné ticho, pohyb a čarokrásný výhled na hory? Pokud se v zimním období rádi kocháte pohledem na zasněžené vrchy a rádi si užíváte ten úžasný pocit svobody, tak splitboarding je pro vás jasná volba, tento skvělý sport vám poskytne nezapomenutelné sportovní zážitky a celkově vám upevní vaše zdraví.

Tak, jak se ze žáka autoškoly nestane automaticky zkušený řidič kamionu, tak se ze sjezdového lyžaře jen tak nestane odborník na zimní adrenalinové sporty. Splitboarding je sport, při kterém jsou důležité nejen teoretické vědomosti, ale hlavně praxe a zkušenosti. Pokud se splitboardingem teprve začínáte, tak je dobré nabýt zkušenosti po boku zkušenějšího sportovce, který vám pomůže a nasměruje vás tím správným směrem. Splitboarding funguje na podobném principu jako skialpinismus, kromě odhodlání a vůle tento sport ovládnout vyžaduje také dobrou fyzickou kondici, ale vězte, že pro dosažení svého cíle budete potřebovat bezvadnou výstroj, kvalitní sportovní oblečení a v neposlední řadě také i zkušeného průvodce.

Ptáte se co je splitboarding?

Splitboarding spočívá ve stoupání do kopce a v bezstarostné jízdě z kopce ve volné přírodě na čerstvém prašanu. Při výstupu se splitboard rozdělí na dvě poloviny a na každou polovinu desky se nalepí speciální šlapací pásy. Technika chůze a princip šlehání není složitý, sklon nohy se reguluje vyklápěním a sklápěním patek. Před jízdou dolů se pásy odlepí, deska se spojí háčky a vázání se přepne do polohy sjezd. A pak už následuje volná jízda na spojené desce. Při šlapání do kopce se používají teleskopické hůlky, při jízdě dolů už ne. Otázka tedy zní, jak si správně vybrat splitboard ze čtyř základních tvarů? První typ je ideální pro jízdu ve vysoké rychlosti jedním směrem, obvykle má přední část desky delší a měkčí, zadní část je kratší a tvrdší. Druhý typ je univerzální, má symetrický tvar a je ohebný. Třetí typ má pravou i levou stranu stejnou – stejně široká je špička i pata desky a vázání je umístěno na širší postoj. Čtvrtý typ je určen pouze pro stejnosměrnou jízdu, prkno má viditelný rozdíl mezi šířkou špičky a paty.

Ta správná velikost a délka pro váš splitboard

Splitboardy je dobré volit podle vlastního výběru na základě – sportovních zkušeností a zvyklostí. Jak vybrat správnou délku?, není to nic složitého. Nejjednodušší je vyhledat si velikost ve velikostní tabulce výrobce – stačí znát svoji hmotnost, výšku a typ terénu, ale samozřejmě vám odborníci jistě rádi poradí i ve specializovaných obchodech. Výhodou delší desky je, že lépe podporuje rozložení váhy těla v měkkém sněhu a během stoupání poskytuje lepší odraz i skluz. Kratší deska je o něco lehčí, je obratnější a lépe se s ní manévruje. Nejen začínajícím sportovcům můžeme vřele doporučit praktické splitboard sety, ty obsahují kromě splitboardu také vázání a stoupací pásy, což nákup zjednoduší. Pak už se stačí jen rozhodnout jaký druh splitboardingu chce sportovec dělat, jestli na rekreační nebo vrcholové úrovni, skvělé na tomto adrenalinovém zimním sportu je to, že si ho může krásně užít každý. Poznejte kouzlo splitboardingu, nebudete litovat.