Různé typy gastroenteritidy mohou své oběti potrápit nejvíce v parném létě. Nač si dát hlavně pozor?

Fotografie: Freepik

Gastroenteritida je odborný název pro střevní chřipku, která potrápí čas od času každého z nás.

Ráno jste se neprobudili zcela ve své kůži, ale jste svědomití, tak jste vyrazili do práce. Celé dopoledne jste se cítili, jak kdyby vás přejel kombajn, a žaludek se pokoušel o věrnou simulaci mořské nemoci. V poledne jste se přejedli třemi lžícemi polévky, přičemž vám na skráních vyrazil studený pot. Vzápětí jste vyrazili vy. Rovnou na WC, kde jste se přesvědčili o tom, že pokus naobědvat se vyšel poněkud naprázdno, a vám opravdu není dobře a budete to muset asi vyležet. Tak takhle nějak vypadá typický začátek střevní chřipky.

Co je příčinou

Původcem tohoto nepříjemného onemocnění mohou být jak viry, tak i bakterie. Bakterie, jako je třeba salmonella, se dostávají do organismu prostřednictvím jídla a pití, které bylo infikováno a možná někdy uchováváno v nevyhovujících podmínkách. Následuje prudký nástup průjmu a zvracení, které můžou provázet křeče břicha a horečka s bolestmi hlavy.

Pokud vás dovede tato infekce až k lékaři (a to pravděpodobně ano), pošle váš vzorek stolice na bakteriologický rozbor a při potvrzení přítomnosti bakterií, vyfasujete recept na antibiotika a spoustu dietních doporučení. V tomto případě vám nezůstává, než nepodcenit léčbu a brzy vás nemoc opustí.

Fotografie: Freepik

Nejčastějším původcem virové gastroenteritidy je norovirus. Přenáší se takzvanou orálně-fekální cestou. Je velmi infekční a k nákaze nové oběti postačí jen velmi malá dávka. Vůbec to nemusí být tím, že byste vy osobně zanedbali osobní hygienu. Úplně stačí, když máte prostě smůlu a vešli jste na záchod, kde předtím někomu jinému nebylo dobře.

Pak se stačí párkrát nadechnout, a je vymalováno. Počáteční příznaky se téměř neliší od bakteriální infekce. Liší se spíš tím, že tuto virovou variantu jste schopni, pokud jste jinak zdraví, během týdne vyležet doma a to i bez návštěvy lékaře.

Nač si dát pozor

Dorazili jste do postele, ale stále jste ve stavu, kdy se nemůžete vzdálit od záchodové mísy ani na dva metry. A to i když jste přesvědčeni, že už opravdu není ve vašem zažívacím traktu vůbec nic. V tuto chvíli mějte na paměti, že tělo přichází zvracením, průjmem i případnou horečkou o velké množství tekutin. Snažte se pít co nejvíce to půjde. Pokud jste ale ve stavu, kdy se váš žaludek brání i obyčejné vodě, můžete zkusit po lžičkách studený černý čaj, nebo i sladký kolový nápoj.

Velmi nebezpečný je tento stav hlavně pro malé děti. Pokud u nich hrozí dehydratace, vždy vyhledejte pomoc lékaře. Zdravý dospělý to většinou zvládne, ale pokud stav, kdy nebudete moci pozřít ani tekutinu, bude trvat víc, než jeden den, zkontaktujte svého lékaře raději také. On vás zná a jistě dobře poradí. Po pár krušných hodinách, nebo i dnech, se vám uleví, a dostanete i chuť k jídlu. Tak na tento okamžik pozor. Zesláblý organismus, který dlouho dobu hladověl musíte nastartovat pomalu a dietně.

Fotografie: Pixabay

Pokud podlehnete a dopřejete svému hladovému tělu tenhle labužnický zážitek, pravděpodobně si ten kolotoč okolo záchodové mísy v příštích pár hodinách zopakujete. Musíte začít opatrně. Suchary, starší rohlík, dušená bílá rýže, do které si můžete přidat trochu dušené mrkve. Nejezte sladké. Druhý den už si můžete troufnout i na bramborovou kaši bez másla a postupně můžete přidávat netučné maso. Opatrně a pomalými krůčky se pak vracejte ke své obvyklé stravě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]