Rizika, která s sebou nese čištění uší vatovými tyčinkami. Většina lidí je používá chybně

Fotografie: Depositphotos

Vatové tyčinky jsou nejoblíbenějšími nástroji pro čištění uší. Bohužel je to ale také jeden z nejnebezpečnějších způsobů. Zvolte raději zdravější alternativy.

Vatové tyčinky jsou nejčastějším způsobem, jak si lidé čistí uši. Kromě toho však lékaři zažili i případy, kdy někteří jedinci použili sponky do vlasů, pinzety, propisky, dokonce i brčka. Žádný z těchto nástrojů však není vhodný. Zvláště vatové tyčinky mohou způsobit více škody než užitku. Mohou přinést pocity spokojenosti a čistoty, ale ve skutečnosti je to falešný dojem, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Vatové tyčinky mohou poškodit uši

Může to znít až neuvěřitelně, ale vatové tyčinky mohou poškodit vaše střední ucho a způsobit prasknutí bubínku. Až 73 % poranění uší a jiných problémů souvisí s čištěním uší. Vatové tyčinky totiž mohou zatlačit ušní maz hlouběji do ucha, což je jeden z hlavních důvodů, proč byste je měli přestat používat.

Ušní maz plní důležitou funkci

Jednou z nejpříznivějších vlastností ušního mazu je zachycování a zadržování růstu bakterií, které se dostávají do uší. Funguje jako ochranná síť, jež brání bakteriím, aby způsobily vážné škody. Když však použijete vatové tyčinky a zatlačíte ušní maz i bakterie hlouběji dovnitř, povzbudíte je, aby vám škodily. V tomto případě je velmi možné, že budete trpět záněty uší.

Metody čištění uší nahrazující vatové tyčinky

Použijte ušní kapky. Může to být dětský olej, minerální olej nebo glycerin, jež si opatrně nakapete do ucha. Ušní maz se změkčí. O 2 dny později si můžete pomocí injekční stříkačky nakapat trochu teplé vody do ucha a naklonit se na stranu, aby voda mohla vytéct společně se zředěným ušním mazem. Poté použijte čistý ručník k vyčištění vnější části ucha.

Fotografie: Pexels

Zvolit můžete i čistý kapesník. Ušní maz se trochu vymyje pokaždé, když se sprchujete. Jeho poslední zbytky pak můžete odstranit papírovým kapesníkem nebo čistým hadříkem. Můžete vzít suchý kapesník, namočit ho do vody a poté vyčistit vnější část ucha.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]