Projevy mrtvice, které vás na ní upozorňují, aniž byste si to hned uvědomili. Neznalost neomlouvá

Fotografie: Depositphotos

Cévní mozková příhoda je velkým problémem. Stále častěji slyšíme o zdravých lidech, kteří nečekaně prodělali mozkovou mrtvici. Mýlíte se, pokud si myslíte, že jde o nemoc starších lidí.

Existují dva hlavní typy mrtvice: ischemická a hemoragická. Ischemická cévní mozková příhoda nastává, když dojde k ucpání cévy v důsledku zmenšení nebo úplného uzávěru. Hemoragická cévní mozková příhoda je naopak příval krve do mozku v důsledku prasklé cévy. Každý třetí z nás, pokud dostane mrtvici, má velkou šanci, že buď zemře, nebo neopustí nemocnici po vlastních nohou, protože nemoc pro něj skončí ochrnutím. Naučte se rozpoznat první příznaky mrtvice, protože to může zachránit život vám nebo vašim blízkým, radí lékařka Heidi Moawad.

Příznaky mozkové mrtvice

Někdy jsou nenápadné příznaky, které obvykle přičítáte únavě, prvními příznaky mrtvice. Jejich ignorováním ohrožujete své zdraví a život. Zde je 5 příznaků, že jste právě prodělali tichou mrtvici. Mohou být také varovným příznakem ischemické cévní mozkové příhody. Neignorujte je, i když se náhle objeví a stejně rychle zmizí!

Bolest hlavy a obličeje

Bolest hlavy je nejčastějším příznakem mrtvice. Podle odborníků postihuje drtivou většinu pacientů s diagnózou němá mozková příhoda. Bolest hlavy a migréna jsou nejčastější u žen. Ovšem bolest obličeje postihuje ženy i muže. Pokud tedy cítíte náhlé bodnutí v polovině obličeje a následnou obrovskou bolest, je to známka toho, že jste právě zažili tichou mrtvici. I když se příznaky náhle objevily a stejně rychle zmizely, nepodceňujte je!

Rozmazaný zrak a závratě

Problémy se zrakem často svádíme na dlouhé a časté sezení u počítače. Mezitím se ale ukazuje, že je to jeden z nejčastějších příznaků mrtvice. Odhaduje se, že až 44 procent pacientů, kteří mrtvici dříve prodělali, mělo problémy s viděním a ostrostí. Neméně nebezpečné jsou závratě, jež se nejčastěji objevují u žen do 45 let. Pokud tedy máte často problémy se zrakem a trpíte závratěmi, je to znamení, že byste se měli co nejdříve poradit s lékařem.

Fotografie: Freepik

Potíže s mluvením a ztráta rovnováhy

Chcete vyjádřit svůj názor, ale vaše mysl je prázdná? Nepamatujete si nejjednodušší slova? Mohou to být příznaky mrtvice. Častokrát slova, jež jsou v hlavě člověka během záchvatu nemoci, vycházejí z úst jako nejasné zvuky. Dalším příznakem tiché mrtvice je ztráta rovnováhy. Paralýza je rovněž velmi častým příznakem. Pokud upadnete a nemůžete vstát, požádejte prvního člověka, kterého potkáte, aby zavolal sanitku. Jinak může být na záchranu příliš pozdě.

Ochrnutí v obličeji a únava

Únava je nejzákeřnějším příznakem mrtvice. Po náročném dni na to má právo každý. Pokud je však pocit únavy tak silný, že se doslova nemůžete zvednout z gauče, zavolejte sanitku. Je zajímavé, že se tento příznak objevuje nejčastěji u žen. Kromě ochrnutí těla často dochází i k ochrnutí obličeje. Slova, která chcete říct, vám neprocházejí ústy? Nemůžete otevřít pusu a zakousnout se k večeři? Neváhejte – požádejte o pomoc.

Fotografie: Freepik

Dýchací potíže a škytavka

Cévní mozková příhoda může postihnout dýchací centrum mozku, takže škytavka a potíže s dýcháním jsou často jejími prvními příznaky. Existuje také srdeční arytmie, která způsobuje hypoxii v těle. Zároveň je třeba připomenout, že zdravý životní styl snižuje riziko mrtvice. Zdravé stravování, strava plná ovoce a zeleniny, hodně pohybu a žádné závislosti jsou receptem na pevné zdraví a metodou, jak se vyhnout mrtvici.

Zdroj: MedicalNewsToday