Proč zařadit do jídelníčku pohanku?

Původ pohanky pochází z Asie, lépe řečeno z Himalájí. V posledních letech se těší velkému zájmu, a to hlavně pro své pozitivní účinky na zdraví. Obsahuje spoustu, pro naše tělo nezbytných prvků. Konkrétně železo, vápník, fosfor, zinek, mangan, rutin a vitamin B. Rutin je známý prvek, který působí jako prevence proti mrtvicím či infarktu a rovněž podporuje obnovu buněk. Výborný je také proti oparům. Mimo jiné je pohanka vhodná k čištění organismu.

Patří do řad jednoletých bylin a jako obilnina se vrací zpátky do našeho jídelníčku. Což je vzhledem k jejím zdraví prospěšným vlastnostem jen dobře. Z pohledu nutriční hodnoty je pohanka ceněná pro vyváženou skladbu až 18 různých aminokyselin. Důležitým vitamínem v pohance je cholin, který pomáhá regenerovat jaterní buňky poškozené chorobami a alkoholem.

Pohanka světlá

Zrna pohanky se zpracovávají na několik způsobů. Koupit se dají pohankové kroupy, mouka a dokonce i med, který by se měl podávat do vlažného čaje, aby se horkem nezničili hodnotné živiny. Při nákupu pohanky loupané vybíráme spíše světlé barvy. Připravovat se dá obdobně jako kuskus. Pod pokličkou se nechá nabobtnat a ideálně ještě zabalená v utěrce, aby neunikalo teplo.

Pohanka tmavá

Tmavá pohanka není loupaná mechanicky, ale teplem až do 200 °C. Tím pádem vyžaduje delší dobu vaření a tak se zničí větší množství cenných látek. Mezi nesporné výhody pohanky patří absence lepku, což je dobré pro pacienty s celiakií – nesnášenlivost lepku.

Pohanková mouka

Pohankovou mouku je možné použít na pečení „bezlepkového pečiva“. Mohou se s ní zahušťovat i pokrmy. Receptů na přípravu pohanky, existuje nepřeberné množství. Připravovat se dá na slaný, ale i sladký způsob.

Jak pohanku využívat

Dá se využít do polévky místo nudlí nebo noků. Oblíbená je hodně mezi vegetariány, kde se nejčastěji připravuje se zeleninou. Při troše fantazie se dá využít také na pohankové karbanátky a mnoho dalších zajímavých jídel. Koupit jí dostanete v hypermarketech nebo v obchodech se zdravou výživou.

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net