Osteochondróza: Bolestivý trest za nepochopení vlastního těla

Fotografie: Depositphotos

Bolesti zad, otékání kloubů a postupné snižování jejich pohyblivosti mohou být signály toho, že člověk trpí potížemi zvanými osteochondróza.

Osteochondróza představuje degenerativní změny v meziobratlových ploténkách a v jejich okolí – tedy v obratlích, a to hlavně v důsledku metabolických změn. Nejedná se přitom o onemocnění jako takové, protože vlastně souvisí se stárnutím stejně jako vrásky nebo šedé vlasy, říká lékař William Morrison.

Osteochondróza páteře

Vzniká v důsledku degenerativních změn meziobratlových plotének a ostatní tkáně v páteři. Bývá hlavní příčinou bolestí zad. Ploténky jsou pružné chrupavčité destičky mezi dvěma obratli. Nahoře i dole chrání ploténku chrupavka. Vlivem osteochondrózy meziobratlové ploténky postupně ztrácejí svou pevnost a pružnost, protože chrupavka již není tolik vyživována – například z důvodu nedostatku pohybu nebo jednostranného přetížení.

Ploténky vysychají a snižuje se jejich výška, tuhnou a kostnatí. Protože už nejsou tolik pevné, mohou vyhřeznout nebo praskat. Tyto změny se objevují už u třicátníků, běžnější jsou u pacientů starších 45 let. Souvisí totiž s vyšším věkem pacientů.

Co zhoršuje osteochondrózu

Nadváha a obezita obecně přispívají ke zhoršení zdravotního stavu. Platí to také pro vývoj osteochondrózy. Přebytečné kilogramy zatěžují páteř, zejména v oblasti bederní. Vliv má také výživa, respektive stav tkání zodpovědných za výživu jednotlivých buněk živinami a kyslíkem. Pokud se objeví jakékoliv narušení metabolických procesů v organismu, vede to k rozvoji osteochondrózy.

Zvýšená tělesná námaha

Je zajímavé, že i sportovci přes značnou fyzickou aktivitu trpí na bolesti v zádech, a to v důsledku osteochondrózy. Zde je na vině právě přetížení organismu, kdy v něm dochází k mikrotraumatům a s nimi souvisejícím zánětům. U tenistů vzniká tzv. tenisový loket a zápasníci trpí spondylartrózou, kdy je páteř poškozena v oblasti krku.

Fotografie: Pixabay

Špatné sezení u počítače, práce v nucené poloze

Na vývoj osteochondrózy se podílejí i abnormální pohyby lidského těla. Zde se myslí hlavně nesprávný sed u počítače či dlouhodobé stání. Nadměrná fyzická aktivita, která je neustále opakovaná, postihuje nosné struktury páteře. Patří sem i běh na dlouhých tratích, při kterém vznikají vibrace a tlak na povrchu kloubů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]