6 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo varuje před cysty na vaječnících. Důležité pro všechny ženy bez ohledu na věk

Fotografie: Depositphotos

S cysty na vaječnících se může potýkat naprosto každá žena. Jde o bolestivý problém, který rozpoznáte pomocí těchto nejčastějších příznaků.

Většina žen je zvyklá na to, že se čas od času potýká s pánevními potížemi, které jsou obvykle způsobeny menstruačními křečemi. V některých případech však může za tímto problémem stát něco jiného – cysty na vaječnících. Ačkoliv se nejedná o nijak zvláště závažné onemocnění, může způsobovat nepříjemné bolesti, a proto je vhodné jej co nejdříve řešit s odborníkem. Rozpoznat ho můžete pomocí nejčastějších příznaků, říká gynekoložka Valencia Higuera.

Cysty na vaječnících

Každá žena má po obou stranách dělohy dva vaječníky, každý velikosti a tvaru mandle, ve kterých se vyvíjejí a dozrávají vajíčka. Občas se však v jednom z nich může vytvořit váček naplněný tekutinou, který je v mnoha případech nebolestivý a nevyvolává žádné příznaky. Tento váček většinou praskne během období menstruace, ovšem v některých případech tomu může být opačně, v čehož důsledku se přetvoří na vaječníkovou cystu. Tehdy se žena může potýkat s nepříjemnými příznaky.

Bolest pánve

Protože většina cyst na vaječnících je malá, často nevyvolávají žádné příznaky. Pokud však neprasknou během menstruace a nabydou na své velikosti, mohou způsobovat nepříjemné bolesti pánve nebo břicha.

Nadýmání

Dalším častým příznakem, které mohou vyvolat zvětšené cysty na vaječnících, je nadýmání. Ačkoliv jde o poměrně běžný problém, pokud přichází náhle a sami dobře víte, že jej nezpůsobilo jídlo, měli byste se poradit se svým praktickým lékařem.

Fotografie: Pexels

Tíha v břiše

Větší cysty na vaječnících mohou způsobovat pocit plnosti nebo tíhy v oblasti břicha nebo pánve. Často může připomínat nutkání jít na toaletu, ovšem nezmizí ani poté, co vykonáte svou potřebu.

Bolesti a záněty

Podle mnoha odborníků mohou cysty na vaječnících způsobovat některé příznaky i v jiných částech těla, jako jsou prsa, stehna nebo dolní část zad. V takovém případě se většinou jedná o bolest nebo zánět.

Problémy s močením a stolicí

V důsledku zvětšených cyst na vaječnících mohou mít některé ženy potíže s úplným vyprázdněním střev nebo močového měchýře. Někdy také mohou pociťovat potřebu jít močit častěji než obvykle.

Fotografie: Pexels

Vaginální potíže

Cysty na vaječnících mohou vést k nadměrným bolestem při menstruaci, pohlavním styku nebo dokonce neobvyklému krvácení. Tyto nepříjemné příznaky mohou mimo jiné nepříjemně narušit váš intimní život, a proto byste je v každém případě měli řešit s odborníkem.

Rizikové faktory

Existují určitá rizika vzniku cyst na vaječnících. Mezi ta patří především:

  • Hormonální problémy: například užívání léků na plodnost, který se používá k vyvolání ovulace.
  • Těhotenství: v mnoha případech cysta, která se vytvoří při ovulaci, zůstává na vaječníku po celou dobu těhotenství.
  • Endometrióza: Toto onemocnění způsobuje růst endometriálních buněk mimo dělohu. Část tkáně se může připojit k vaječníku a vytvořit cystu.
  • Těžká pánevní infekce: pokud se tato infekce rozšíří do vaječníků, může vést k tvorbě cyst.
  • Předchozí ovariální cysta: pokud jste se cysty na vaječnících potýkali již v minulosti, může se stát, že se s tímto problémem budete opět potýkat.

Pokud patříte mezi rizikové skupiny nebo se v poslední době potýkáte s některými z výše uvedených příznaků, rozhodně byste problém měli co nejdříve řešit se svým praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline