Časté brnění v končetinách představuje vážný zdravotní problém, o jehož existenci většina lidí netuší

Fotografie: Depositphotos

Přestože bývají parestézie přechodné, v některých případech může toto onemocnění upozorňovat na velmi nebezpečné choroby.

Parestézie jsou pocity častého brnění, které vzniká postižením nervů především v dolních a horních končetinách (mohou se však objevit kdekoliv jinde na těle). Lidé je nejčastěji přirovnávají k mravenčení v nohou, které vzniká, když příliš dlouho sedíte nebo stojíte na jednom místě, ovšem může se objevit také pocit píchání a horká nebo studená kůže. Přestože jsou parestézie označované za přechodné onemocnění, pokud jsou chronické nebo již delší dobu přetrvávají, mohly by odkazovat na něco mnohem nebezpečnějšího, říká lékař Tyler Walker.

Možné příčiny parestézií

Parestézie mohou být způsobeny celou řadou příčin, a proto je důležité, abyste byli vždy v pozoru. Mezi ty nejčastější patří:

  • Nedostatek vitamínů: Podle vědců je nedostatek vitamínů jednou z nejčastějších příčin brnění rukou nebo nohou – problémem bývá ve většině případů nedostatek vitamínů B, B1, B6, B12 nebo vitamínu E. Je ovšem možné, že se s problémem můžete potýkat také naopak s nadbytkem vitamínu D.
  • Zranění: Nervy mohou být postiženy při nehodě nebo při nesprávném cvičení (například při zvedání příliš těžkých závaží).
  • Infekce: Infekce, jako je herpes, pásový opar a HIV/AIDS mohou obvykle způsobit horkou nebo studenou kůži a mnohdy také pocit mravenčení.
  • Alkohol: Jedním z mnoha problémů, které může alkohol způsobit, je poškození nervů – stav zvaný alkoholová neuropatie.
  • Systémová onemocnění: Systémová onemocnění, jako například poškození jater, krevní choroby, hormonální nerovnováha a cukrovka, mohou také způsobit parestézii.
  • Léky a toxiny: Toxiny, které se běžně nachází v životním prostředí, jako je olovo, arzen a rtuť, mohou ovlivnit funkci našich nervů. Stejně tak by se však dalo mluvit o některých lécích, zejména antibiotikách.
  • Kousnutí od zvířete a hmyzu: Parestézie mohou být jedním z důsledků boreliózy.
Fotografie: Unsplash

Léčba a prevence

Nejznámější a nejúčinnější léčbou parestézií je nechat odpočinout tkáň, která je aktuálně pod tlakem – až se pořádně zotaví, bude jako nová. Pomoci však může také posilování svalů, jež obklopují skřípnutý nerv, neboť některé cviky a fyzikální terapie mohou uvolnit tkáň tím, že zlepší její pružnost a rozsah pohybu. Pokud tyto dva druhy léčby nepomohou, vždy můžete sáhnout po lécích. Nechte si ovšem poradit od lékaře, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím.

Fotografie: Pixabay

Abyste se před parestéziemi chránili, je zapotřebí dodržovat některé návyky, které lidé mnohdy neberou vážně, zejména správné držení těla a každodenní pohyb. Jde především o to, abyste například během zvedání těžkých objektů zbytečně nekřivili svá záda nebo pokud pracujete v kanceláři, kde musíte denně hodiny sedět, abyste dbali na časté přestávky a procházky, díky kterým dostanete své svaly do pohybu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]