Přibírání v těhotenství – kolik je ještě v normě?

Docela velkým strašákem pro budoucí maminku je nekontrolovatelné přibírání na váze. Pro většinu nastávajících maminek není zvětšující se bříško pouze důkazem, že jejich miminko roste a hezky prospívá, ale i strašákem a důvodem k otázkám typu: Nevážím už hodně? Kolik ještě mohu přibrat? Nevypadám jako velryba?

Není tedy divu, že řada maminek na kontrole u lékaře stoupá na váhu s netrpělivostí a nervozitou, jaké číslo se tentokrát objeví. Přibírání během těhotenství není pouze o přejídání či o tvrzení, že maminky jedí za dva. Kila navíc ovlivňuje miminko, plodová voda, placenta, děloha a další faktory.

Přibírání v těhotenství by mělo probíhat postupně, rovnoměrně. Váhový přírůstek je tak zcela individuální záležitostí a pohybuje se v rozmezí od 10 do 16 kilogramů, přičemž úplně spodní hranice je 7 kilogramů.

Nesrovnávejte se s ostatními maminkami!

V podstatě neexistuje žádné měřítko, kterým by se nastávající maminky měly řídit. Klíčem je zdravá a nutričně vyvážená strava, pravidelnost v jídle. Pokud je maminka zvyklá zdravě se stravovat před těhotenstvím, pak s extrémním přibíráním na váze nebude mít pravděpodobně větší problém ani v těhotenství.

Pokud tedy zdravě jíte, nedělejte si vrásky s tím, zda přibíráte jinak než vaše kamarádka, která rovněž čeká děťátko. Přibírání se může lišit také trimestr od trimestru, přičemž platí, že v prvním trimestru většina maminek nepřibere téměř nic. Na vině jsou počáteční nevolnosti a zvracení, kvůli nimž maminky méně jedí. Některé dokonce ještě i zhubnou. Počátkem druhého trimestru tyto potíže vymizí a mění se jídelníček i chutě, což se projeví samozřejmě i na váze. Třetí trimestr je umírněný a přibírání se buď zpomalí anebo i zastaví. Ke konci těhotenství již maminky moc nepřibírají, a pokud ano, pak už skutečně kila na sebe.

Co vše ovlivňuje váhu?

Jak jsme zmínili hned v úvodu, za nabranými kily nestojí jen těhotenské chutě a holdování jídlu. Pod svým srdcem nosí maminky děťátko, které také něco váží. Připočtěme k tomu placentu, dělohu, plodovou vodu a tělní tekutiny, krev, nalévající se prsa. Nebuďte proto ve stresu z přibírání a pozornost věnujte vyváženému jídelníčku – ne číslům. Nezdravé mlsání vyměňte za zdravé a ničeho se nebojte. Hubnutí po porodu není tak hrozné, jak mnozí vykreslují, pokud se vyloženě nebudete ládovat a cpát do sebe sladkosti a jiné nezdravé věci.

Obrázek: ninemonthspregnancy.com, infobaby.org