Pneumokok: Soupeř, který svou silou budí respekt. Přehlížením specifických příznaků člověk riskuje

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Streptococcus pneumoniae je typ bakterie, která může způsobit pneumokokové onemocnění. Lidé mohou nevědomě bakterie přenášet v dýchacích cestách.

Pneumokoky způsobují zápal plic. Jejich účinky na lidský organismus jsou však mnohem širší. Mohou napadnout kohokoli bez ohledu na věk nebo pohlaví. Jsou nebezpečné zejména pro malé děti a starší osoby. Před vynálezem antibiotik byl zápal plic nejčastěji smrtelný. V rozvojových zemích jsou pneumokoky stále jednou z hlavních příčin úmrtnosti dětí do pěti let a starších osob, říká lékařka Avi Varma.

Co jsou pneumokoky?

Pneumokoky neboli pneumonie jsou streptokokové bakterie. Svým tvarem připomínají plameny svíček, které jsou proti sobě obráceny čepičkami a přikryty společným obalem. Tyto obaly se nacházejí pouze v infikovaném organismu a jsou tvořeny různými polysacharidy, jež bakteriím umožňují vyhnout se útoku imunitního systému.

U různých kmenů se složení obalů liší – mezi pneumokoky bylo rozlišeno přibližně 90 různých sérotypů. V přirozených podmínkách žijí tyto bakterie ve sliznicích horních cest dýchacích zvířat a lidí. Studie prokázaly, že je nosí přibližně 10 % dospělých a 20–40 % dětí.

Jak dochází k nakažení

Pneumokoky se lze nakazit především kapénkovou cestou při kašli nebo kýchání, méně často přímým kontaktem. Mnohdy se starší lidé nakazí od zdravých dětí, které jsou přenašeči, např. prarodiče od svých vnoučat. Nejvíce případů se objevuje v zimních měsících a na začátku jara, kdy je méně slunečního svitu a přirozeně se snižuje imunita organismu.

Ohroženy jsou děti ve věku od 2 měsíců do 2 let a starší lidé nad 65 let. Onemocnění má u nich těžší průběh a někdy je smrtelné. Pneumokoky nejčastěji postihují oslabené a nemocné osoby s cukrovkou, selháním ledvin, plic nebo srdce, s vrozenou či získanou imunodeficiencí nebo onkologické pacienty.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Mezi typické příznaky pneumokokové infekce patří hnisavý výtok z nosu a pocit ucpaného nosu, bolest hlavy, horečka, zhoršený čich, kašel a zápach z úst. Dochází také ke zhoršení příznaků respirační alergie a astmatu. Pneumokokové infekce jsou často velmi závažné a mohou vést až k úmrtí pacienta.

Fotografie: Freepik

Odhaduje se, že mimonemocniční pneumokokové infekce představují přibližně 50 % případů u dospělých a nemocniční infekce přibližně 30 %. Pneumokokové spirochéty mohou napadnout celé tělo (invazivní infekce). Pak se vyskytují v krvi nebo v určitém orgánu, aniž by se jednalo o generalizovanou infekci. Mezi generalizované infekce patří:

  • pneumonie s bakteriémií (přítomnost bakterií v krvi),
  • meningitida, u níž je mnohem větší pravděpodobnost trvalých komplikací,
  • septikemie, která nejčastěji následuje po těžkém zápalu plic, ale může se také vyvinout jako základní onemocnění bez předchozího zánětlivého ložiska v určité lokalitě – úmrtnost na pneumokokovou sepsi je 17–25 %,
  • endokarditida,
  • peritonitida,
  • osteomyelitida,
  • artritida.

Mezi lokalizované infekce patří:

  • zánět středního ucha (téměř každé dítě do 5 let trpí pneumokokovým zánětem středního ucha),
  • sinusitida,
  • zápal plic,
  • zánět spojivek.
Fotografie: Freepik

Jak se léčí pneumokoky?

Lékaři na pneumokoky používají různá antibiotika. Cena těchto přípravků závisí na typu výrobce a koncentraci účinné látky. V léčbě se nejčastěji používají penicilinové deriváty, cefalosporiny, makrolidy a flurochinolony. V poslední době se však zvyšuje výskyt bakteriálních kmenů rezistentních vůči těmto antibiotikům. Proto by měl být před zahájením léčby proveden antibiogram ke stanovení citlivosti pneumokoků na antibiotika.

Jak se mohu chránit před pneumokoky?

Nejlepší ochranou proti pneumokokům je očkování. Jsou velmi účinné proti invazivnímu pneumokokovému onemocnění. Očkování také chrání před infekcemi způsobenými pneumokokovými kmeny rezistentními na léky a nepřímým účinkem plošného očkování malých dětí je ochrana starších osob. Ve více než čtyřiceti zemích je toto očkování povinné a bezplatné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]