Známky dysfunkce štítné žlázy, které každý den ignoruje velké množství lidí. Nedělejte stejnou chybu i vy

Fotografie: Depositphotos

Správné fungování štítné žlázy je pro náš život velmi důležité. Ovlivňuje tělesnou teplotu, náladu i rychlost metabolismu. Prevencí můžeme její stav zlepšit, říká lékařka Kelly Wood.

Štítná žláza řídí náš metabolismus pomocí dvou hormonů. Snížená a zvýšená činnost štítné žlázy jsou nejčastějšími poruchami, které se vyskytují ve větší míře u žen než u mužů. Pokud štítná žláza vytváří nesprávné množství hormonů, může se to projevit na našem zdravotním stavu. Přiměřené množství hormonů je nutné pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a během prvních let dítěte po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku.

Dysfunkce štítné žlázy

V případě, že je váš metabolismus zpomalený, vaše štítná žláza produkuje méně hormonů a projeví se jako hypotyreóza. Nejčastější příčinou je autoimunitní onemocnění, kdy dochází k poškození štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Další příčinou může být nedostatek jódu a pacient je spavý, unavený a rychle se vyčerpá. U žen může docházet k poruše menstruačního cyklu a z důvodu nadměrného zadržování vody k otokům nohou.

Fotografie: Freepik

V opačném případě, kdy je štítná žláza příliš aktivní a produkuje příliš mnoho hormonů, se tento stav označuje jako hypertyreóza. Příznakem může být bušení srdce, nadměrné pocení, nervozita, svalová slabost nebo snížení váhy. Prvotně se při léčbě podávají léky pro snížení hladiny hormonů a poté následuje operace, při níž se štítná žláza odstraní.

Fotografie: Freepik

Vhodná léčba a prevence

Lékař se bude nejdříve ptát na výskyt autoimunitního onemocnění ve vaší rodině. Poté provede krevní testy. Laboratorní vyšetření a stanovení jednotlivých hormonů a protilátek je velmi důležité pro ověření funkce štítné žlázy.

Rychlé a bezbolestné vyšetření ultrazvukem zjistí změny tkáně štítné žlázy. Sonografie trvá jen pár minut a provádí se přímo v ordinaci. Po provedeném vyšetření lékař stanoví vhodnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Existují potraviny, které podpoří zdraví vaší štítné žlázy. Především jsou to ty s vyšším obsahem jódu. Proto je vhodné konzumovat potraviny s jeho vyšším obsahem. Patří mezi ně například řasy, kravské mléko, vejce nebo rozinky. Nejjednodušším způsobem, jak zvýšit příjem jódu ve stravě, je používání soli obohacené o jód. Zdrojem selenu, který je důležitý pro výrobu hormonů štítné žlázy, jsou para ořechy, celozrnné obiloviny a vejce. Cenný zinek můžete získat z kuřecího masa a dýňových a slunečnicových semínek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]