Jasné příznaky, které upozorňují na to, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak by správně měla

Fotografie: Depositphotos

Nadměrná únava, nepříjemné pocení nebo přibývající kila mohou být příznaky nefunkční štítné žlázy. Nelze je brát na lehkou váhu.

Problémy se štítnou žlázou trpí mnoho lidí po celém světě. Často pacienti nevědí, co problémy způsobuje a jak jsou závažné. Štítná žláza hraje mimo jiné velkou roli v tom, jakou máme náladu. Z toho důvodu je vhodné své tělo poslouchat a pokud se vám něco nezdá v pořádku, měli byste navštívit lékaře. Může jít o hyperfunkci nebo hypofunkci štítné žlázy. Příznaky jsou zřejmé, říká lékařka Brunilda Nazario.

K čemu je štítná žláza

Je umístěná pod hrtanem a má tvar motýla. Štítná žláza produkuje hormony pro tělo a určuje rychlost našeho metabolismu. Při problémech produkuje orgán málo nebo naopak mnoho hormonů. Existuje asi sedm hlavních příznaků, že štítná žláza nepracuje tak, jak by měla. Jedním z nich je únava a špatný spánek. Pokud se cítíte bez energie a špatně se vám spí, navštivte lékaře. Na vině může být právě disfunkce štítné žlázy. Dalším příznakem může být časté pocení a pocit velkého horka, když ostatním není teplo. I toto by vás mělo upozornit.

Fotografie: Pexels

Dalším příznakem je bušení srdce a vysoký tep v době, kdy k tomu není žádný důvod. Pokud vám buší srdce například v okamžiku, kdy klidně sedíte, může to být problémy štítné žlázy. V pozoru buďte také v případě, že ztrácíte hodně vlasů. Může to být sice známka toho, že nemáte v těle dostatek železa, ale také to může být tím, že štítná žláza produkuje nadbytek hormonů.

Pokud se vám tedy k vypadávání vlasů přidruží i další zmíněné příznaky, nenechávejte to jen tak a navštivte lékaře, který vám udělá patřičná vyšetření.

Fotografie: Freepik

Přijít mohou také deprese

Poruchy štítné žlázy mohou mít mimo jiné vliv také na psychický stav a mohou vést až k depresím. Právě deprese jsou častým příznakem nedostatku hormonů štítné žlázy. Prudké změny nálad a snadné rozrušení jsou příznaky, které byste rozhodně neměli ignorovat. V žádném případě byste také neměli ignorovat problémy se žaludkem. Pokud máte pocit, že musíte neustále chodit na záchod, pravděpodobně není něco zcela v pořádku. Naopak ti, co trpí hypofunkcí štítné žlázy mohou trpět opakem.

Fotografie: Freepik

S disfunkcí štítné žlázy jsou také velice často spojovány problémy s váhou. V případě, že máte problém udržet si stálou váhu, přibrat nebo naopak zhubnout, pak to může být tím, že vaše štítná žláza není zcela v pořádku. Stát se vám může naopak také to, že přibíráte na váze nebo hubnete, aniž byste sami chtěli. Pokud navíc touto nemocí trpíte již delší dobu, můžete také často pociťovat, že je vaše břicho oteklé.

Zdroj: WebMD