Populární keto dieta je ideálním způsobem, jak se zbavit přebytečných kilogramů

Pohled do zrcadla někdy bolí. Co tam dělají ty tukové polštáře, zoufají si mnozí, když se na sebe podívají. Samozřejmě to o sobě vědí, že štíhlí právě nejsou, to by si pak nemuseli kupovat oblečení ve velikosti XXL a větší. Je pro ně řešením držet dietu? A kterou?

Nadváha a obezita škodí

Podle statistických údajů Státního zdravotního ústavu trpí každý druhý člověk v České republice nadváhou a každý čtvrtý pak i některým typem obezity. Problém tkví zejména v rychlém přístupu k potravinám, kdy stačí přijít do obchodu a koupit si to, na co je právě chuť. Za tloušťkou ovšem může stát i nadměrný stres, kdy se kvůli němu člověk přejídá.

Jenže nadváha a obezita mají na svém kontě vznik civilizačních chorob – cukrovky druhého typu nebo kardiovaskulárních nemocí, s nimiž jde ruku v ruce srdeční nebo mozkový infarkt. Oč více jídlo chutná, o to horší je pak zbavovat se tukových zásob. Přitom řešení se nabízí celá řada v podobě nejrůznějších diet. V současné době k oblíbeným patří zejména keto dieta, jež přináší viditelné výsledky – člověk díky ní opravdu hubne.

Co to vlastně je keto dieta?

Pod pojmem keto dieta si lze představit také proteinovou redukční dietu. Je určená pro rychlé hubnutí a zároveň s tím související změnu stravovacích návyků a životního stylu celkem.

Princip proteinové diety je celkem jednoduchý. Pracuje se v ní s tím, že v běžně dostupných potravinách, jež tvoří základ našeho jídelníčku, jsou obsaženy zejména bílkoviny, sacharidy a tuky. Ty poskytují tělu energii, aby mohlo pracovat a zároveň se regenerovat. Jejich doplňkem jsou pak voda, minerály a vitamíny, bez nichž se lidský organismus také neobejde. Při keto dietě tvoří hlavní součást jídelníčku kvalitní bílkoviny a zdravé tuky, přičemž příjem sacharidů je omezen na minimum. Povolené je také konzumovat zeleninu, aby tělo dostalo svoji dávku vitamínů a minerálů, a důležitý je příjem dostatečného množství neslazených tekutin.

Jak to funguje?

Pro organismus jsou hlavním zdrojem energie sacharidy. Jestliže ale chybějí, bere si tělo energii ze zásobního tuku a dochází ke stavu, jemuž se říká ketóza. Odbouráváním tuku ze zásob vznikají v játrech z mastných kyselin ketony, které pomáhají utlumovat pocit hladu, protože slouží jako zdroj energie. Stav ketózy je možné zjistit z moči i díky testům, které jsou k zakoupení v lékárnách. Díky nim si lze kontrolovat, že se tělo do stavu ketózy dostalo.

Ke ketóze ale nedochází okamžitě, může trvat několik dní, než se nastartuje a tělo začne spalovat tuky. Protože organismu budou chybět sacharidy, může se stát, že člověk se bude cítit malátně a unaveně. Jako další problém se objevuje zácpa kvůli nedostatku vlákniny v potravě. Ovoce a škrobová zelenina jsou totiž v keto dietě zakázány.

Je třeba vytrvat a v keto dietě pokračovat, protože přijde okamžik, kdy najednou člověk pocítí příliv energie. Stane se to ve chvíli, kdy tělo bude právě v ketóze. A protože zároveň i hubne, má radost, že se mu jeho dílo daří. Jestliže však ze stavu ketózy vybočí nevhodnou stravou, problematické stavy se vrátí a vše se bude opakovat.

Z čeho by se měl skládat jídelníček během keto diety?

Aby byla tato dieta účinná, je třeba upravit jídelníček ve prospěch bílkovin a tuků. Jako vhodné se jeví:

  • Větší množství masa, a nemusí být jen libové, klidně si lze dopřát i tučnější kousky lososa, makrely, sardinky, mletého vepřového, plece nebo kuřecí stehna i s kůží, králík, telecí, hovězí.
  • Tuk je možné dodávat také konzumací ořechů, jako jsou vlašské, lískové, makadamové, dále mandlí, chia a sezamových semínek nebo olivového oleje.
  • Nevhodné jsou sádlo, máslo, palmový a kokosový olej, brambory, bílá mouka, rýže, pečivo, těstoviny, cukr a cukroviny, slazené nápoje, banány, mango, hrušky, sušené ovoce i alkohol.
  • Jako nápoje je povolená voda, neochucené minerálky, zelený a černý čaj bez cukru v objemu alespoň dva až tři litry denně. Je možné si dopřát i kávu, ale bez smetany a cukru.

Připravovat si jídelníček dle zásad keto diety může být leckdy složité. Proto existují v nabídce kamenných prodejen i internetových obchodů již hotové pokrmy určené k přímé konzumaci. Ušetří spoustu času a jsou pohotově připravené ihned po ruce. Za pozornost určitě stojí podívat se také na slevy na KetoDiet.cz, kde jsou uvedené dietní programy podle toho, kolik kilogramů chce člověk zhubnout.

Jaké chyby se dělají během keto diety?

Je omyl si myslet, že jedním rohlíkem nic nepokazíte. Bohužel i takový malý kousek pečiva může okamžitě ukončit stav ketózy. Zapomeňte také na alkoholické nápoje nebo doslazování nápojů. Nevyplatí se ani nepravidelnosti v jídle, konzumace malého množství zeleniny, nedodržení pitného režimu nebo nepoměr mezi slanými a sladkými jídly. Nikdy by jedna varianta neměla v jídelníčku převažovat.

Nízkosacharidová dieta není pro každého

Keto dieta je vhodná pro jinak zdravého jedince, který má nadváhu. Kdo trpí diabetem nebo onemocněním ledvin či jater, má vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární choroby, měl by na ni raději zapomenout. Nízkosacharidové dietě by se měly vyhýbat také těhotné a kojící ženy.

Proteinová dieta je ideální pro nastartování hubnutí a nového životní stylu založeném na zdravém stravování. Během ní je možné se věnovat také své oblíbené sportovní aktivitě, ale není to nutné. Tuto dietu mohou držet i nesportující osoby, a přesto mohou mít dobré výsledky ve shazování přebytečných kilogramů.

Proteinová neboli keto dieta je moderním způsobem stravování, díky kterému se lze zbavit nadváhy.

Zdroj obrázku:
Africa Studio / Shutterstock.com


Řekněte ostatním, co si myslíte