Po výskytu pásového oparu je klíčem náležitá péče. Pomůže i volné oblečení a pravidelné mytí

Fotografie: Depositphotos

Pásový opar je nepříjemným onemocněním s typickou vyrážkou, která se projevuje drobnými puchýřky naplněnými tekutinou. Naučte se o něj šetrně pečovat.

Pásový opar je infekce způsobená stejným virem, jenž je příčinou rozvoje planých neštovic. Pokud jste tedy v minulosti prodělali plané neštovice, je pravděpodobné, že se někdy během života virus opět aktivuje a vás může trápit pásový opar, protože tento typ viru zůstává v nervovém systému po dlouhou dobu nečinný, jak vysvětluje lékařka Shilpa Amin. Není to však pravidlem.

Projevy pásového oparu

Abyste pásový opar bezpečně poznali, je dobré znát jeho základní příznaky. Pásový opar je typem virové infekce, která se vyznačuje červenou kožní vyrážkou, jež může způsobovat nepříjemnou bolest a pálení. Zpravidla vypadá jako dlouhý pruh puchýřků na jedné straně těla, nejčastěji na trupu, krku nebo obličeji, jak uvádí doktorka Mia Armstrong. Bolest a pálení jsou první příznaky, jimiž se pásový opar projevuje. Poté následuje zarudlá vyrážka. Mezi další symptomy patří:

  • Svědění
  • Puchýřky naplněné tekutinou
  • Horečka
  • Zimnice
  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Svalová slabost

Onemocnění jater prozradí jasné příznaky. Patří mezi ně i žloutnutí kůže a očního bělma

Jak pečovat o pokožku s pásovým oparem

Většina pásových oparů sama odezní do 3–5 týdnů, to ovšem neznamená, že byste měli vynechat návštěvu lékaře, jak píše server Healthline. Pokud máte podezření na pásový opar, je důležité, aby váš stav posoudil odborník, jenž v případě potřeby předepíše antivirotikum. K léčbě nastavené lékařem můžete přidat ještě některé domácí prostředky, které vám pomohou šetrně pečovat o pokožku s pásovým oparem.

  • Denně myjte a mazejte vyrážku neparfémovaným mycím prostředkem.
  • Obvazujte postižené místo čistou bandáží.
  • Neškrábejte se.
  • Noste volné oblečení.
červená vyrážka
Fotografie: Freepik

Jak poznáte, že se pásový opar zahojil

Důležitou otázkou je, jak poznáte, že je váš pásový opar zcela zahojen. Jakmile z puchýřků přestane vytékat tekutina a tvoří se na nich suché strupy, můžete tvrdit, že pásový opar již není nakažlivý. Krusty za pár týdnů zmizí a pod nimi se vytvoří nová, zdravá kůže, jak uvádí doktorka Angelica Balingit.

Nicméně to neznamená, že vás pásový opar nemůže přepadnout znovu někdy v budoucnu. Přestože je to velice vzácné, opětovný výskyt pásového oparu je možný. Přispívají k tomu faktory, jako je věk nad 50 let, pokud první pásový opar trval déle než 90 dní nebo vás trápí například autoimunitní onemocnění, hypertenze nebo rakovina krve, vyjmenovává lékařka Judith Marcin. K pásovému oparu jsou více náchylné ženy než muži. Na ZdravémStravování jsme zmiňovali, jak podomácku podpořit léčbu pásového oparu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]