Malý ořech, velká síla: Brání srdce a hlídá krevní cukr

Fotografie: Melchoir / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pravidelná konzumace ořechů snižuje hladinu zánětu souvisejícího s onemocněním srdce a cukrovkou. Ani s ořechy to však není třeba přehánět.

Ořechy jsou bohatým zdrojem zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, minerálů a vitamínů, které jsou důležité pro celkové zdraví. Konzumace ořechů může navíc přispět k prevenci řady chorob, včetně onemocnění srdce. I u ořechů však platí, že s ničím se to nemá přehánět, a je potřeba je podle odborníků konzumovat v přiměřeném množství.

Ořechy mohou významně snížit riziko srdečních chorob a diabetu

Jedním z hlavních faktorů, které pomáhají ořechům podporovat zdraví srdce, je jejich vysoký obsah zdravých tuků, zejména mononenasycených a poly-nenasycených tuků, jež mohou pomoci snížit hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi. Ořechy, jako jsou například vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy a kešu, mohou snížit riziko vzniku srdečních chorob o více než 30 %.

Konzumace ořechů také může přispět k regulaci hladiny krevního cukru, což je mimo jiné důležité pro prevenci diabetu a zdraví srdce. Osoby, které pravidelně konzumují ořechy, mají nižší riziko vzniku cukrovky typu 2 a výskytu chorob spojených se srdcem a cévami.

Ořechy podporují celkové zdraví

Další důležitou složkou ořechů jsou flavonoidy, které jsou silnými antioxidanty a mohou chránit srdce a cévy před oxidativním stresem, jenž může způsobit poškození buněk a vedlejší účinky zánětu. Konzumace ořechů může zlepšit pružnost cév a snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

ořechy a semena
Fotografie: Pixabay

Kromě toho obsahují také mnoho minerálů a vitamínů, jako je hořčík, zinek, draslík a vitamín E, které jsou důležité pro zdraví srdce a i celkové zdraví. Například hořčík může pomoci snížit krevní tlak a regulovat srdeční rytmus. Pravidelná konzumace zdravé stravy, která zahrnuje ořechy, tedy může:

  • zlepšit zdraví tepen,
  • snížit zánět související s onemocněním srdce,
  • snížit riziko vzniku krevních sraženin, které mohou vést k infarktu a mrtvici,
  • snížit riziko vysokého krevního tlaku,
  • snížit riziko předčasného úmrtí v důsledku srdečních onemocnění,
  • snížit hladinu nezdravého cholesterolu, zejména lipoproteinů o nízké hustotě (LDL neboli špatný cholesterol) a triglyceridů, které mohou ucpávat tepny.

Které ořechy jsou pro zdraví srdce nejlepší

Různé druhy ořechů mají různé výhody pro zdraví srdce. Vždy je proto nejlepší poradit se s odborníkem na výživu, které ořechy jsou pro vás nejlepší. Obecně se však dá říci, že mezi nejlepší možnosti patří:

  • Vlašské ořechy: Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a obsahují velké množství antioxidantů.
  • Mandle: Jsou bohaté na mononenasycené tuky, vlákninu a antioxidanty.
  • Lískové ořechy: Jsou zdrojem nenasycených tuků, vlákniny a antioxidantů.
  • Para ořechy: Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a antioxidanty.
  • Kešu ořechy: Obsahují mononenasycené tuky, vlákninu, antioxidanty a minerály, jako je hořčík a zinek.

Ani s ořechy to není třeba přehánět

Vzhledem k tomu, že ořechy jsou bohaté na kalorie, je důležité je konzumovat v mírném množství. Stačí, když přidáte do svého jídelníčku každý den pár ořechů, a můžete si být jistí, že přispíváte ke svému zdraví a prevenci srdečních onemocnění, opravdu není nutné to s jejich množstvím přehánět. Doporučené denní dávky ořechů se u jednotlivých osob liší v závislosti na celkové stravě a zdravotním stavu, ale obecně se doporučuje konzumovat asi 30 gramů ořechů denně, což je přibližně jedna hrst.

Zdroj: Harvard T.H. Chan School of Public Health, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]