Onemocnění, která mohou signalizovat oteklé prsty. Nepřehlížejte tento příznak

Fotografie: Freepik

Otek prstů nebo rukou je většinou obvyklý jev, který neznačí žádné onemocnění a do pár dní sám zmizí. Zjistěte, kdy je ale dobré mít se na pozoru, protože se naopak jedná o příznak vážnější choroby.

Důvodů vzniku otoků může být mnoho. Může se jednat o doprovodný jev artritidy a zánětu kloubů. Často se také jedná o nadměrnou konzumaci slaných potravin. Někdy je ale otok prstů prvním příznakem závažnějšího onemocnění. Tento jev se nazývá daktylitida a naznačuje nám, že se v našem těle děje něco, co by nemělo. Jaké jsou příčiny oteklých prstů a kdy je vhodné vyhledat pomoc odborníka?

Není důvod k panice

Mezi častou příčinu vzniku otoků patří teplé počasí. Teplo způsobuje expanzi krevních cév, což vede k ochlazení těla. Při rozšiřování cév může část tekutiny v nich unikat do měkkých tkání a způsobit otoky. Tento typ otoku má tendenci mizet, pokud jsou ruce v pohybu. Pokud se vyžíváte v konzumaci slaných potravin, tělo si to kompenzuje zadržením vody v těle. Otok způsobený slanými potravinami obvykle zmizí sám za den až dva. Pokud se otok končetin objevuje převážně v ranních hodinách, s největší pravděpodobností se jedná o artritidu.

Fotografie: Unsplash

Otok se může objevit také jako vedlejší příznak a to například v případě přehnaného cvičení nebo konzumace léků. Během cvičení se mohou naše prsty a ruce jevit jako nateklé, protože krevní cévy v těle reagují na zvýšenou potřebu energie a okysličení svalů. Také některé léky mohou způsobit otok prstů a rukou, například ty na vysoký krevní tlak, na bolest, cukrovku, nebo některé druhy antikoncepčních pilulek.

Kdy je naopak vhodné obrátit se na odborníka

V případě, že se k otoku přidá i hnis v oblasti nehtů, může se jednat o infekční onemocnění. Infekce může vznikat z mnoha důvodů, může jimi být mytí nádobí bez rukavic, špatně provedená manikúra, zarostlé nebo zlomené nehty a dokonce i kousání nehtů, díky kterému může docházet k přenosu bakterií. Otoky jsou také velmi časté během těhotenství. Otok rukou a obličeje, zejména pokud se po stisknutí na kůži objeví viditelný otvor, který nemizí, může být poplašným signálem značícím preeklampsii. V tomto případě bychom měli neprodleně vyhledat doktora.

Fotografie: Unsplash

Otok rukou může ale značit také onemocnění ledvin. Pokud ledviny nejsou schopné odstranit přebytečnou tekutinu, tělo ji zadržuje, což vede ke vzniku otoků. Příčinou vzniku tohoto stavu je obvykle hypertenze nebo cukrovka. Vzácným onemocněním je lymfedém, dysfunkce lymfatického systému. V tomto případě dochází k otoku tak velkému, že vede až k popraskání kůže. Vznik lymfedému je obvykle spojován s chirurgickým zákrokem nebo radiační léčbou rakoviny.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]