Omega 3: Jaké mají účinky na naše zdraví?

Omega 3 mastné kyseliny jsou pro naše zdraví podstatné. Jedná se také o jeden z nejdůležitějších doplňků stravy. V čem nám mohou pomoci, jaké jsou výhody jejich užívání a jak moc jsou pro naše zdraví prospěšné? Pojďme si shrnout jejich účinky a pro koho jsou vhodné.

Omega 3 mastné kyseliny se skládají celkem ze tří kyselin – kyseliny eikosapentaenové, dokosahexaenové a α-linolenové. Jedná se o druh polynenasycených mastných kyselin, což znamená, že si je naše tělo neumí vyrobit samo. Je tedy nutné je získávat ze stravy.

TIP: Doplněk stravy ALLNUTRITION OMEGA 3 můžete pořídit tady: https://allnutrition.cz/ALLNUTRITION_Omega_3-opis34957.html

Jaké jsou účinky Omega 3?

Omega-3 mají celou řadu pozitivních zdravotních účinků pro naše tělo a mozek. Mohou pomoci s depresemi a úzkostí, jsou zásadní pro růst a vývoj mozku kojenců, pomáhají udržovat zdravé srdce a snižují riziko infarktu, redukují symptomy ADHD u dětí a podporují zdravý zrak. Byl také prokázaný pozitivní účinek při léčbě astmatu. Mají kladný vliv na imunitu i krevní tlak. Užívají je ale i sportovci díky jejich pozitivním přínosům při shazování tuku a pro nabírání svalové hmoty.

Kde najdeme Omega 3 kyseliny?

Mezi nejvýznamnější zdroje kyselin patří mateřské mléko, tučné ryby a rostlinné oleje. Abychom si ale udržely optimální denní dávku, je často potřeba omega-3 doplňovat formou suplementu. Jaké potraviny patří mezi bohaté zdroje omega-3 mastných kyselin?

  • lněná semínka
  • ústřice
  • losos
  • vejce
  • chia semínka
  • vlašské ořechy

Pro koho jsou Omega 3 vhodné?

Obecně můžeme říci, že jsou Omega 3 kyseliny vhodné v každém věku – obzvláště pro děti, teenagery, sportovce, seniory a těhotné ženy. Svůj význam ale mají i pro vegetariány a vegany, kdy je získávání těchto látek z rostlinných zdrojů poměrně obtížné.

Jak Omega 3 užívat?

Doporučené denní dávkování Omega-3 mastných kyselin není přesně stanoveno, minimální dávka se ale pohybuje od 250 mg na den (podle WHO). Nejčastěji se můžete setkat se suplementy ve formě kapslí, sirupů, bonbonů, rybího oleje a podobně. Vždy si přečtěte příbalový leták a respektujte doporučené denní dávkování stanovené výrobcem pro konkrétní produkt. TIP: Omega-3 kapsle můžete pořídit tady: https://allnutrition.cz/Omega_3-k988.html.