Nejčastější nemoci, které představují vážné ohrožení pro vylučovací soustavu. Identifikujte je včas a usnadněte tak léčbu

Fotografie: Freepik

Vylučovací soustava hraje v organismu nezastupitelnou roli. Jejímu zdraví byste měli věnovat patřičnou pozornost – těchto 10 nemocí ji ohrožuje nejčastěji, říká lékařka Carissa Stephens.

Vylučovací soustava (nazývaná také močová soustava) sestává z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. V našem organismu plní nezastupitelnou roli – jednak odstraňuje z těla přebytečnou vodu, soli a odpadní látky (jedy, toxiny), jednak filtruje krev. Vzhledem ke své důležitosti si jistě zaslouží odpovídající péči. Pokud ji zanedbáte, můžete se setkat s jedním z těchto deseti nejčastějších onemocnění vylučovací soustavy.

 Nemocí postihujících ledviny je několik

Častým onemocněním ledvin, s nímž se možná někdo z vás již setkal, je zánět ledvin. Ten se projevuje náhlou a silnou bolestí v bederní oblasti, sníženou denní produkcí moči, popřípadě otokem horní části trupu. V případě neléčeného zánětu přechází akutní forma do chronické, která může vést k postupnému poškození čisticí funkce tohoto orgánu. V případě, že rozpoznáte příznaky tohoto onemocnění, neváhejte kontaktovat nefrologa.

Fotografie: Freepik

Na nefrologii (speciální obor vnitřního lékařství, jenž se komplexně věnuje ledvinám) vás lékař vyšle i v případě, že při prohlídce zjistí některou z vrozených vad ledvin (např. agenezi ledvin, kdy se plně vyvinula jen jedna ledvina), nebo má podezření na renální koliku.

Fotografie: Freepik

Renální (ledvinová) kolika je charakteristická náhlými a silnými bolestmi hladkého svalstva močových cest, popřípadě opakujícími se křečemi. Ty jsou vyvolány zvýšeným tlakem moči v horních močových cestách, který vznikl v důsledku překážky odtoku moči z ledvinové pánvičky.

Močový měchýř trpí zejména záněty

Infekce dolních močových cest – cystitida – se projevuje častým a bolestivým močením, které je běžně doprovázeno pocity pálení a řezání. Dalšími příznaky jsou bolesti v podbřišku. Příčinou je nejčastěji bakteriální infekce, která se může rozvinout například po prochladnutí organismu. Zánět močového měchýře se léčí antibiotiky, přičemž podle rozsahu ustupuje během 7–14 dní.

Fotografie: Freepik

Nálezy v moči rovněž poukazují na určitý problém

Nejčastěji může lékař v moči objevit přítomnost bílkoviny nebo krve. V obou případech se nejedná o fyziologický stav, proto byste tomuto zjištění měli věnovat pozornost. Přítomnost bílkoviny v moči, označována také jako nefrotický syndrom, je závažná porucha glomerulární bazální membrány. Tato porucha následně vede ke zvýšené koncentraci bílkoviny v moči (ztráta bílkovin močí přesahuje 3 gramy bílkovin za 24 hodin). Rozvoj syndromu je důsledkem vážného onemocnění ledvin.

Fotografie: Freepik

Druhým ukazatelem na vážný problém je přítomnost krve v moči – tzv. hematurie. Krev může pocházet jak z ledvin, tak z močových cest, proto je důležité vyšetření odborníkem. Příčin výskytu krve v moči je celá řada – například ledvinové kameny, polypy či papilomy v močovém měchýři, infarkt ledvin, posttraumatické poranění močového systému a další.

Další častá onemocnění vylučovací soustavy

Mezi další častá onemocnění vylučovací soustavy se řadí tvorba močových kamenů – tzv. nefrolitiáza. Močové kameny vznikají vysrážením minerálních či organických složek z moči do drobných kamínků, které se usazují v močových cestách. Mezi příznaky patří ostrá bolest v bederní oblasti, jež proniká až k močovému měchýři, močové trubici a vnější části stehen.

Fotografie: Freepik

Jiným příkladem je inkontinence, kterou trpí zejména starší ženy. Často se rozvíjí při stresu (fyzické námaze), avšak lze jí předcházet – například pravidelným cvičením v mládí. Dalšími častými onemocněními jsou rakovina a dna. Dna patří mezi geneticky podmíněné onemocnění, při němž se produkuje příliš kyseliny močové, jež se hromadí v kloubních tkáních a vyvolává bolestivou zánětlivou reakci. Nádory močových cest se nejčastěji vyskytují v močovém měchýři a probíhají bez příznaků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]