Naučte se poznat chronický nedostatek minerálů u žen. Tělo dává jasné signály

Fotografie: Depositphotos

Stres, únava, nepravidelné jídlo a nevyvážená strava mohou mít za následek chronický nedostatek vitamínů a minerálů. Pokud vašemu organismu chybí potřebné živiny, řekne si o ně.

Život moderního člověka je uspěchaný – a život žen obzvlášť. Kromě úlohy matky a hospodyně mají na svých bedrech také péči o svou kariéru. Stíhat všechno na výbornou vyžaduje vysoké pracovní nasazení. To ale často s sebou nese to, že ženy některou oblast svého života začnou odbývat. Nestihnou se ráno najíst, oběd odbydou nějakou rychlovkou z fast foodu a nají se až konečně večer po příchodu z práce domů. Jak ale může časem vypadat jejich organismus? Nic pěkného to nebude, říká lékařka Alina Petre.

Když chybí železo

Pokud se začnete odbývat na jídle, vaše strava bude jednotvárná a budou v ní chybět důležité živiny, projeví se to dříve nebo později na vašem zdraví. Například nedostatek železa poznáte podle silné únavy, bledé kůže, závratí a dušnosti, časté bolesti hlavy a křehkých nehtů. Ruce a nohy mohou být studené. Ženy jsou na toto náchylnější v důsledku pravidelné menstruace, ale také po porodu mohou trpět nedostatkem železa a cítit se unaveně.

Fotografie: Pixabay

V hlavní roli vápník

Vápník je důležitý pro práci svalů, nervů, tvorbu enzymů a hormonů. Uložen bývá v kostech. Je-li ho ale v těle nedostatek, organismus si ho z kostí odebírá a vzniká řídnutí kostí neboli osteoporóza. Na pozoru by se měly mít zejména ženy v klimakteriu. Nedostatek vápníku se může projevovat i horší pamětí, brněním rtů a jazyka, bolestí svalů, nespavostí i záškuby ve svalech.

Hořčík je také důležitý

Pokud se cítíte podrážděně, jste náladoví a trápí vás nespavost, může být na vině nedostatek hořčíku. Častěji k tomu inklinují sportovci a diabetici. Dalšími projevy chybějícího hořčíku v organismu je zhoršená kvalita vlasů a nehtů, bušení srdce, deprese či noční křeče v lýtkách, což je typický příznak. Zajímavé je, že existuje i spojitost mezi nižším libidem a nízkou hladinou hořčíku v těle.

Zinek zklidňuje náladu jako aprílové počasí

Na náladu žen mají velký vliv i ženské hormony v rámci menstruačního cyklu. Kdo by neznal obávaný PMS před menstruací. Jenže co když je vaše nálada pod psa stále? Pak možná trpíte nedostatkem zinku, který zklidňuje emoční nestabilitu.

Absence tohoto minerálu totiž spouští výkyvy hormonů, a to se promítá do psychického rozpoložení. Typickým projevem nedostatku zinku je pomalé hojení ran a modřin, nevolnost a trávicí potíže. Pokud na uvedené potíže trpíte, je možné, že za vším stojí právě nedostatek zinku.

Zdroj: Healthline