Nádobí dle materiálu, které si vybrat?

domacipotreby-franta-Nadobi_hlavniVěděli jste, že díky materiálu, ze kterého je nádobí vyrobeno, můžete i ušetřit? Je to možné, pokud se naučíte správně využívat tepelné vlastnosti jednotlivých materiálů. Díky tomu tak budete moci vypnout vařič, či snížit jeho výkon dříve. Při výběru nového nádobí byste se tak kromě značky, velikosti a ceny měli zajímat především o to, z čeho daný kus je. Tento článek přináší přehled nejčastějších materiálů varného nádobí, abyste si mohli snadněji vybrat.

Následuj svůj sporák

Mnoho kuchařů a kuchařek vybírá nádobí podle ceny. Je sice pravda, že v tomto ohledu se vyplatí nešetřit, ale není to kritérium jediné. Než vyrazíte na nákupy, podívejte se nejprve na váš sporák/vařič. Je na plyn nebo na elektřinu? Jedná se o klasické plotýnky, sklokeramickou nebo snad indukční varnou desku? Odpověď na tyto otázky totiž z výběru některé materiály vyloučí, či naopak ukáže na favority.

Litinové nádobí – šetrná klasika

K výhodám litiny patří přirozená odolnost vůči poškození, poškrábání a přilnavosti jídla během vaření. Teplo se v litině šíří rovnoměrně a zároveň se i akumuluje, takže po rozpálení klidně stáhněte vařič na nižší stupeň. Litina je proto ideální pro pomalé dušení či pečení. Litinové nádobí může sloužit i několika generacím!

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy včetně indukce
 • Výhody: odolnost, vysoká životnost, možnost vaření s minimem tuku
 • Nevýhody: vyšší váha

domacipotreby-franta-Nadobi_litinove

Nerezové nádobí – česká jednička

Nerez vládne českým kuchyním, což je dáno symbiózou funkčnosti a vzhledu. Často se prodává v celých sadách, takže v jedné krabici dostanete kompletní výbavu. U nerezu je třeba hlídat tloušťku materiálu a také typ dna. Žádejte spíše silnější provedení a tzv. sendvičové dno, které zabezpečuje lepší využití tepla. Nerez je zkrátka univerzální pomocník do každé kuchyně.

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy vařičů, včetně indukce
 • Výhody: chemická odolnost, univerzálnost, cena, možnost pořízení nerezového nádobí s antiadhezní úpravou povrchů (pokrmy se nepřipalují), výborné na delší přípravu jídla, elegantní doplněk
 • Nevýhody: obtížnější údržba – zejména pokud se jídlo připálí, při používání v troubě flekatí

domacipotreby-franta-Nadobi_nerezove

Titanové nádobí–síla ve vaší kuchyni

Možná vás to překvapí, ale titanové nádobí vlastně není vyrobeno pouze z titanu. K jeho dalším složkám patří také např. hliník a keramika. To však nesmíte chápat jako nějaký laciný trik. Jde o to, že titan je nejvíce zodpovědný za anti-adhezivní vlastnosti, tudíž je na základní materiál nanesen speciálními aplikačními metodami několikavrstvý nástřik, přičemž první a druhý bývá vyztužen rozemletou keramikou s přísadou oxidu titaničitého. Vznikne tak dokonale nepřilnavý povrch. Vařit tak můžete prakticky bez tuku či olejů. Navíc si titanové hrnce získají váš respekt i nekompromisní odolností proti mechanickému poškození a poškrábání. Očekávejte však, že špičkové provedení titanového nádobí není levné, avšak vyšší cena rozhodně odpovídá hodnotě.

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy vařičůvčetně indukce, a pokud není opatřeno dřevěnou rukojetí, pak také v troubě či na otevřeném ohni
 • Výhody: robustnost, váha, vaření bez tuku, snadná údržba, bez obav můžete při přípravě jídel použít i kovové náčiní
 • Nevýhody: cena

domacipotreby-franta-Nadobi_titan

Smaltované nádobí – vítěz v soutěži cena/výkon

Smaltované nádobí potěší zejména příznivou cenou. Za své peníze dostanete nádobí s nepřilnavým povrchem a dobrým rozvodem tepla. Smaltovaný nátěr má hladký neproměnlivý povrch z nepórovitého roztaveného skla, který nedovoluje, aby se na něm udržovaly bakterie, a umožňuje jednoduché čištění. Hrnce tak vyhoví stoupencům zdravého životního stylu. Po vaření je bez obav můžete dát do myčky. Díky odolnosti vám mohou sloužit bez problémů celé roky. Jejich slabinou může být nižší odolnost vůči nárazům. Smalt sice vyniká vysokou odolností, ale ne tvrdostí, a proto by mohlo při nárazu dojít k poškozenískelné vrstvy. Oblíbené je například tradiční červené smaltované nádobí s puntíky.

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy sporáků včetně indukce
 • Výhody: nízká cena, dobrý výkon, výborné akumulační schopnosti
 • Nevýhody: nutnost šetrného zacházení

domacipotreby-franta-Nadobi_smalt

Nádobí s keramickým povrchem

K nejzásadnějším výhodámnádobí s keramickým povrchemje možnost výrazně omezit použití tuků a olejů při vaření. Tento typ také často doporučují zastánci zdravého stravování. Keramický povrch totiž zajišťuje chemickou stálost (do jídla se nic neuvolňuje) a odolnost vůči vysokým teplotám (nevadí mu ani skokové změny teploty). K nádobí se téměř nic nepřichytí, což usnadňuje nejen vaření, ale i údržbu (můžete mýt i v myčce nádobí). Vhodné na přípravu větších kusů masa.

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy (pro použití na indukčním vařiči je nutné koupit redukční ploténku neboli speciální kovovou podložku)
 • Výhody: nízká cena, dobrý výkon, můžete používat i do trouby
 • Nevýhody: nutnost šetrného zacházení (raději nepoužívat kovové náčiní, místo toho volte náčiní z těchto materiálů: melamin, teflon, silikon…)

domacipotreby-franta-Nadobi_keramika

Teflonové nádobí – zázračně hladký povrch

Pokud vás zajímá, co to vlastně ten teflon je, prozradíme, že se jedná o hliník s nepřilnavou úpravou povrchu. Tato „zázračná“ úprava způsobuje, že jídlo uvaříte rychle, bez připalování a bez nutnosti používat nadměrné množství tuku či oleje. Nepřilnavost oceníte i po vaření, kdy vám usnadní údržbu. Nádobí z teflonu sice vyniká vysokou tepelnou vodivostí, ale nesmí se přehřívat. Příliš vysoké teploty mohou způsobit odlupování povrchu a další nežádoucí jevy. Proto se teflonové nádobí hodí spíše na rychlé vaření. Je třeba dávat pozor na používání správného náčiní, protože např. kovové vidličky a obracečky jej mohou také nenávratně poškodit.

 • Typ vařiče: vhodné pro všechny typy vařičů, možnost zakoupení teflonového nádobí na indukci
 • Výhody: hladký povrch, rekordní nepřilnavost, snadná údržba
 • Nevýhody: citlivé na poškrábání

domacipotreby-franta-Nadobi_teflon

Nádobí z varného skla–průhledné vaření

Varné sklo je univerzální kuchyňský pomocník. Můžete v něm nejen vařit a péct, ale i jídlo podávat, skladovat a také mrazit. Nic z výše uvedeného mu neuškodí a navíc je díky dokonale neporéznímu povrchu také velmi hygienické. Na rozdíl od většiny kovového nádobí jej využijete i v mikrovlnné troubě. Čiré nádobí poskytuje dobrý přehled o „dění“ v hrncích, takže nemusíte např. tak často odklápět pokličku, čímž šetříte čas i energii. K největším slabinám patří relativní křehkost a při neopatrném zacházení (nárazu) se může snadno rozbít. Pozor si dejte i na vysoké změny teplot, například když dáte nádobí rozpálené z trouby na mokrou desku nebo do dřezu, okamžitě praskne. Při tomto úkonu je potřeba používat k tomu určené podložky. Stejně tak tomu je i při použití na otevřeném ohni (plynový vařič), nutnéje dát pod nádobí speciální kovovou podložku.

 • Typ vařiče: elektrický vařič, sklokeramická deska. Vaření na plynu vyžaduje speciální kovovou podložku, při použití na indukčním vařiči, je nutné použít redukční podložku.
 • Výhody: ekologické (100% recyklovatelné), levné, hygienické, elegantní
 • Nevýhody: nízká odolnost vůči nárazu a vysokým změnám teplot

Porcelán –elegantní pracant

Porcelán také patří ke klasickým kuchyňským materiálům. Uplatňuje se zejména při pečení a zapékání, kdy oceníme jeho odolnost vůči vysokým teplotám a nepřilnavý povrch. Kromě toho vyniká také estetickým vzhledem. Jídlo v něm můžete podávat nebo z něj rovnou jíst – např. známé lasagne. Nevýhodou je (podobně jako u skla) nízká odolnost vůči nárazu. Budete si muset dávat velký pozor, aby vám např. nespadlo na zem.

 • Typ vařiče:plynové a elektrické sporáky, trouba a mikrovlnná trouba(pro použití na indukčním vařiči je nutné koupit speciální redukční ploténku)
 • Výhody: víceúčelové, nízká cena
 • Nevýhody: nízká odolnost

domacipotreby-franta-Nadobi_keramicky-pekac-porcelan

Silikon – milovníci muffinů doporučují

Silikon je relativně moderní kuchyňský materiál, který se uplatňuje zejména při pečení. Známé jsou nejrůznější formy – od klasické bábovky po trendy muffiny a košíčky (cupcakes). Silikon si kuchaře a kuchařky získal díky nízké hmotnosti, nerozbitnosti, nepřilnavému povrchu a snadné údržbě. Věřte tomu nebo ne, ale silikonová forma je chladná již za několik minut po vytažení z rozpálené trouby!

 • Typ vařiče: využívá se na pečení v troubě
 • Výhody: lehké, pružné, flexibilní, odolné, nenáročné na údržbu
 • Nevýhody: nekvalitní silikon (např. neoriginální napodobeniny) může mít negativní vliv na naše zdraví

domacipotreby-franta-Nadobi_silikon

A jaké nádobí je vhodné na indukci?

Indukční nádobí – rychlé a moderní

Jak již název napovídá, jedná se o nádobí určené pro indukční varné desky. Od ostatních se odlišuje zejména dnem, které musí být z feromagnetického materiálu. Toto řešení pak zajišťuje rychlé a ekonomicky šetrné vaření. Jak takové nádobí poznáte? Indukční nádobí by mělo být označeno speciálním symbolem zakroucené cívky. Můžete s ním sice vařit i na jiných typech vařiče, ale stejného efektu nedosáhnete. Naopak ne-indukční nádobí si na indukčním vařiči bez speciální redukční ploténky neškrtne. Neohřeje se ani o stupeň. Indukční nádobí můžete sehnat hliníkové, měděné, nerezové, litinové, ale i teflonové a například porcelánové od francouzské značky Revol. Pro ostatní materiály je nutné použít již zmíněnou speciální kovovou redukční podložku.

 • Typ vařiče: indukční deska
 • Výhody: rychlé a energeticky šetrné
 • Nevýhody: vyšší cena

A jaké značky nádobí jsou nejoblíbenější?

Mezi nejoblíbenější značky nádobí patří například BAF, Ballarini, Banquet, Belis, ORION a TESCOMA.

Při výběru nádobí myslete na to, že jsou neustále vyvíjeny nové materiály, technologie a je třeba se v tom orientovat, zeptat se personálu, číst návody apod. Co není dnes, může být zítra.

 

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]