Dobře si zapamatujte slovo FAST, při mozkové mrtvici může zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Schopnost poznat příznaky mozkové mrtvice může pomoci zachránit život. Ne vždy jsou totiž typické. Důležité je dostat pacienta co nejdříve do rukou odborníků.

Cévní mozková příhoda (CMP), lidově zvaná mrtvice, je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Lékařská věda je v současné době na tak vysoké úrovni, že dokáže úspěšně vyléčit pacienta, kterého mrtvice postihla. Je však nutné zbytečně neztrácet čas a v co nejkratší době ho předat do péče lékařů. Proto by měl každý umět rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody, říká lékař Seunggu Han.

Když v mozku praskne céva

Charakteristické pro mozkový infarkt neboli mrtvici je přerušení zásobování části mozku krví. K tomu může dojít krvácením do mozku, embolií či trombózou, která ucpe některou cévu. Na vině většinou bývá vysoký krevní tlak, ateroskleróza, kouření, kardiovaskulární onemocnění, ale také užívání estrogenu. U cévní mozkové příhody se hraje o čas. Pokud se totiž pacient dostane do nemocnice včas, je reálná šance na úplné uzdravení bez následků.

Fotografie: Pixabay

Jak se mozková mrtvice projevuje

Existuje mnemotechnická pomůcka, tzv. FAST (face, arm, speech, time), podle které i laik může poznat, že se jedná o záchvat mrtvice:

  • FACE (obličej) – pacient vykazuje pokleslý koutek, neumí se symetricky usmát, nevycení zuby a nezapíská,
  • ARM (paže) – končetiny jsou pokleslé, při předpažení se zavřenýma očima se jedna ruka jeví jako méně šikovná,
  • SPEECH (řeč) – pacient nedokáže říct souvislou větu, případně nemluví vůbec, jeho řeč může být divná, nesrozumitelná,
  • TIME (čas) – rozhodující je urychlený transport pacienta do nemocnice – uvádí se do 4 hodin od záchvatu mrtvice.
Fotografie: Pixabay

Rizikovým faktorem vzniku mrtvice je i arytmie

Nebezpečná je z hlediska vzniku cévní mozkové příhody i neléčená srdeční arytmie. Fibrilace síní zvyšuje riziko mrtvice až pětkrát. Může totiž dojít ke vzniku krevní sraženiny, která doputuje do mozku a ucpe zde cévu. Arytmie se projevuje dušností či kratším dechem, motáním hlavy a závratěmi. Je-li diagnostikována fibrilace síní, pak se obvykle celoživotně užívají léky na ředění krve. Některé srdeční arytmie jsou však neškodné, je proto třeba podstoupit odborné vyšetření.

Nezdravý životní styl

Příliš tučná jídla, červené maso, málo pohybu, nadváha, kouření, alkohol, nadbytek stresu – to všechno patří do nezdravého životního stylu, který obvykle stojí za záchvatem mozkové mrtvice. A neplatí, že mladým osobám se toto nepříjemné onemocnění vyhýbá. Mrtvici mohou dostat i ony, a to dokonce s těžkými následky, jako je ochrnutí nebo ztráta řeči, jestliže se jim nedostane co nejrychlejší pomoci.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]