Kvalitní strava ovlivňuje sportovní výkon

Zachvátila Vás běžecká horečka, nakoupili jste si potřebnou výbavu, běháte a běháte, ale lepší výkony stále nepřicházejí? Zkuste zaměřit svoji pozornost na výživu! Velmi brzo zjistíte, že správně nastaveným harmonogramem stravování i pitného režimu objevíte nečekané rezervy a váš výkon půjde nahoru.

Sportovní strava není dieta!

Sportovní strava je speciální odvětví výživy, které – i když má některá svá specifika, v samotném jádru se od stravy běžné zase tak moc neliší. Důležité je si ovšem uvědomit, že sportovní výživa není žádná dieta, která vám pomůže shodit přebytečná kila. Je to ryze specializovaná součást výživy, při níž je třeba přihlédnout k tomu, že kromě energie pro výkon musíte dodat tělu dostatek energie pro život. „Nedostatek této bazální energie může způsobit i vážné poruchy metabolismu včetně vstřebávání a ukládání minerálů, stopových prvků a tvorby životně důležitých komponentů, jako jsou třeba hormony a enzymy,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce a běžecký trenér.

Správně nastavený jídelníček a pitný režim, nejlépe ve formě pramenité vody, je zjednodušeně řečeno klíč k běžeckým úspěchům. Pokud jste se tedy rozhodli změnit své stravovací návyky, věřte, že vytvoření správného jídelníček není nic složitého. Pokud víte, v jakých potravinách najdete potřebné sacharidy, bílkoviny, minerální látky, tuky nebo vitamíny, samotná kombinace bude po dostudování základních pravidel „co, kdy a kolik“ úplnou hračkou.

Běžné potraviny stačí

„Pokud začnete běhat, musíte si uvědomit, že Vaše tělo musí dostat navíc porci energie, vitamínů, minerálů a dalších doplňků stravy, aby mohlo správně fungovat, říká Miloš Škorpil, výživový poradce a zakladatel první Běžecké školy u nás. Pokud se ovšem nechystáte na tratě o délce maratonu, zmíněné doplňky stravy nemusíte hledat v lékárnách nebo fitness centrech.
To nejdůležitější totiž najdete především v běžných potravinách, dodává Škorpil.

Pestrý jídelníček je základ úspěchu

Seznam potravin vhodných pro běžce by se neměl nijak zásadně lišit od toho, jaký má člověk, který se běhu nebo žádné jiné sportovní aktivitě nevěnuje. „Pestrá strava sahající od semínek a ořechů přes ovoce, zeleninu, luštěniny až k masu či rybám by měla být základ. Rozdíl by měl být pouze v množství a době, kdy tu kterou potravinu konzumujete,říká běžecký trenér Miloš Škorpil.

Přibližně hodinu před během je důležité zásobit tělo glukózou (cukrem). Ideálně ji doplníte porcí ovoce, sušené datle, švestky či fíky. Při běhu pochopitelně pouze pít (pokud nejde zrovna o maraton) a po jeho skončení konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem, jako jsou rýžové chlebíčky, corn-flakes nebo med, které velmi rychle doplní chybějící zdroj energie.

Přemýšlejte komplexně

K dosažení stanovených cílů samotná změna stravovacích návyků bohužel nestačí. “Zapomínat byste v rámci správné a vyvážené stravy neměli ani na dostatečný přísun vhodných tekutin, jakými jsou například čerstvé šťávy nebo pramenitá voda,“ dodává Škorpil. Pokuste se tedy omezit slazené nápoje, kávu či iontové nápoje a raději sáhněte po pramenité vodě (například Rajec), která při běhu přirozeně hydratuje a je navíc vhodná ke každodennímu pití.

Obrázek: pixabay.com

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]