Kuří oka a otlaky na chodidlech mohou značně otrávit život. Zbavte se jich jednou provždy snadno a rychle

Fotografie: Depositphotos

Někteří lidé se ostýchají s tím, aby si zašli k lékaři, protože podle nich mozoly nejsou velkým problémem. Naštěstí je několik domácích metod, které také pomohou.

Jestliže jste si všimli, že se na vašich chodidlech objevily nevzhledné a někdy i bolavé mozoly nebo otlaky, začněte je řešit, co nejdříve je to možné. Jen díky tomu se jich totiž můžete zbavit a odstranit je z vaší kůže, říká lékařka Cynthia Cobb.

Otlaky na chodidlech má mnoho lidí

Určitě nebudete jediným člověkem na světě, pokud jste přišli na to, že máte otlaky. Jedná se o tvrdou kůži, která je vidět pouhým pohledem a na dotek je velmi tvrdá a nepříjemná. Otlaky vznikají z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří to, že člověk nosí malou velikost bot a kvůli tomu se mu otlačuje kůže. Dalším důvodem pro vznik mozolů je špatná chůze, plochá chodidla, nošení bot bez ponožek nebo vbočený palec.

Snažte se zabránit vzniku otlačenin

Určitě je důležité, abyste primárně dbali na to, aby se další otlaky nebo mozoly neobjevily. Jejich vzniku zabráníte tím, že si pořídíte kvalitní boty. Nemusíte si vybírat ty nejmodernější kousky, podívejte se například i v lékárně, kde velice často nabízí zdravotnické boty, jež jsou velmi pohodlné. Vždy si boty v klidu vyzkoušejte a udělejte si dostatek času na to, abyste se v nich mohli i projít. Nesmí být příliš těsné, ale ani příliš volné, a přitom musí vaši nohu krásně obepínat.

Nenoste celoročně stejnou obuv, ale pokuste se ji střídat. Díky tomu nezanedbáte žádnou část chodidel. V případě podpatků volte ty, jež nejsou příliš vysoké. Do obuvi je možné si pořídit vložky, které ji dělají ještě komfortnější. Některé mají dokonce funkci, jež zamezuje pocení nohou, které není pro chodidla uzavřená v botě příliš dobré.

Vybírejte boty podle toho, kam se chystáte

V momentě, kdy se chystáte na dlouhou procházku nebo vyrážíte na delší cesty, nenoste sandály s otevřenou špičkou. Ty totiž nechrání celou nohu a mohou kvůli nim vznikat otlaky. Jakmile by se u vás tento problém objevil, můžete se podívat na to, jak otlaky a mozoly odstranit, aniž by vás to bolelo.

Fotografie: Freepik

Ti, kteří zanedbávají péči o svá chodidla, mohou přijít k velkým problémům. Neléčené mozoly totiž nejsou nic příjemného a lidé poté musí navštívit lékaře a podstoupit chirurgický zákrok. Na mozoly a jakékoliv problémy s chodidly by si měli dávat pozor hlavně diabetici, kteří mají větší riziko vzniku těchto potíží.

Přírodní síla citronu proti mozolům

Na otlaky na nohou stačí půlka citronu. Tím potřete veškeré otlačeniny, které najdete, a nechte zaschnout. Tento postup opakujte tři dny po sobě a klidně tuto aktivitu můžete nechat vždy na večer před spaním. Pokud byste si nechtěli chodidla potírat přímo citronem, vytvořte si pastu. Citronovou šťávu smíchejte se lžičkou droždí, umíchejte hustou pastu a naneste ji na mozol. Tu nechte přes noc působit a ráno omyjte vodou.

Využijte sílu česneku

Česnek je velice známý tím, že má antiseptické a antimykotické účinky. Mnoho lidí ho tedy využívá v domácnosti nejen k jídlu, ale také k léčení některých zdravotních potíží. Česnek můžete na noc přiložit nejen na mozoly, ale také na bradavice. Díky tomu se dané místo po několika dnech začne hojit. Stačí odříznout plátek česneku, přiložit ho na bradavici a nechat působit přes noc. Druhý den si nohu omyjte.

Fotografie: Freepik

Dopřejte nohám ozdravnou koupel

Tento postup je pro některé lidi jistě známý, ale najdou se i ti, pro něž to bude novinka. Vašim nohám můžete dopřát koupel, kterou se zbavíte bolestivých a nevzhledných mozolů. Do lavoru nebo vany si napusťte horkou vodu, do níž stačí přidat kousek mýdla a jedlou sodu. Nohy nechte v této koupeli 15 minut. Voda nesmí být příliš horká, abyste se neopařili.

Pokožka se ve vodě změkčí a následně použijte pemzu obvyklým způsobem. Vždy vybírejte přírodní pemzu, s níž je menší pravděpodobnost, že byste kůži na chodidlech jakkoliv poškodili. Pokud byste chtěli chodidlům ještě více pomoci, nanášejte na tvrdá místa ricinový olej. Ten změkčí kůži, hydratuje ji a ulevuje od bolestivých mozolů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]